Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČD koupí pro Karlovarský a Ústecký kraj nové vlaky za 1,5 mld. Kč

ČD koupí pro Karlovarský a Ústecký kraj nové vlaky za 1,5 mld. Kč

ČD koupí pro Karlovarský a Ústecký kraj nové vlaky za 1,5 mld. Kč

26.5.2010 13:46, Zdroj: ČTK

České dráhy koupí pro Karlovarský a Ústecký kraj nové osobní vlaky pro provoz na regionálních tratích asi za 1,5 miliardy korun. Do provozu budou nasazeny do tří let. Pro Karlovarský kraj bude pořízeno pět souprav za 420 milionů Kč, pro Ústecký kraj sedm souprav za necelou miliardu. Další dvě soupravy za 170 milionů Kč zajistí spojení mezi oběma regiony. Novinářům to dnes řekl po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace z Evropské unie generální ředitel ČD Petr Žaluda.

K pořízení nových vlakových souprav se zavázaly ČD ve smlouvě o zajištění dopravní obslužnosti, jíž uzavřely v obou krajích vloni na deset let. Právě tato dlouhodobá smlouva pak umožnila ČD podat žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Evropské unie. Na nákup nových souprav přispěje EU 623,9 milionu korun. Zbývající část do 1,5 miliardy korun bude představovat vlastní podíl ČD (kolem deseti procent) a peníze z Evropské investiční banky, konstatoval Žaluda.

Nyní ČD vyhlásí v co nejkratším možném termínu mezinárodní zadávací řízení na dodávky nových souprav a předpokládají, že se tendru může zúčastnit až sedm či osm výrobců kolejových vozidel. Podle Žaludy není vyloučeno, že by se první nové soupravy mohly na regionálních tratích v Karlovarském a Ústeckém kraji objevit už v závěru roku 2011. "Požadavkem je například, aby soupravy byly nízkopodlažní, měly klimatizaci, bezbariérové toalety a audiovizuální informační systém i čalouněné sedačky," dodal Žaluda.

Po dodání všech souprav dosáhne obnova vozového parku provozovaného ČD v Karlovarském kraji na regionálních tratích více než 80 procent. V Ústeckém kraji, který je rozlohou mnohem větší a ČD v něm provozují mnohem více tratí, se modernizace zvýší zhruba na 70 procent. V Karlovarském kraji už ČD uvedly do provozu v minulých letech šest modernizovaných souprav Regionova a další jedna až dvě tam budou nasazeny. V Ústeckém kraji je těchto souprav už 14 a dalších deset Regionov tam má přijít.

Na pokrytí prokazatelné ztráty v systému základní dopravní obslužnosti v letošním roce zaplatí Karlovarský kraj ČD přibližně 130,3 milionu korun. Od státu k tomu dostanou 72,2 milionu korun. Kraj dotuje i soukromého dopravce Viamont, dostane 57,7 milionu korun. Tedy stejnou částku jako vloni. V Ústeckém kraji se dotace pro ČD pohybují kolem 471 milionů korun. Ze státních peněz jim bude za dopravní obslužnost v kraji ještě doplaceno dalších 217 milionů korun.

O provozování osobní regionální dopravy ve čtyřech krajích usilovala také firma RegioJet, kterou vlastní společnost Student Agency podnikatele Radima Jančury. Kraje ale nakonec výběrová řízení nevypsaly a uzavřely desetileté smlouvy s Českými drahami. Výsadní postavení ČD a loňský postup krajů Jančura dlouhodobě kritizuje a chce si na něj stěžovat v Bruselu. V Ústeckém kraji RegioJet třeba nabízel cenu o 60 milionů korun ročně nižší. Karlovarský kraj pouze vysoutěžené smlouvy prodlužoval, tendr nevypisoval.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

CIeGESEZ 14.2.2017 21:59

758f57 <a href="http://sxwvysgqefvw.com/">sxwvysgqefvw</a>, [url=http://yhdisduijcog.com/]yhdisduijcog[/url], [link=http://ettwbyvlexzw.com/]ettwbyvlexzw[/link], http://hcuyisvbgekg.com/


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.7 + 25.1) *

Zpět na přehled