Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Část vedení GEPO v korupční kauze volily Žleby, zaznělo u soudu

Část vedení GEPO v korupční kauze volily Žleby, zaznělo u soudu

Část vedení GEPO v korupční kauze volily Žleby, zaznělo u soudu

13.3.2019 13:33, Zdroj: ČTK

Liberec - Dva ze tří členů správní rady problematické liberecké obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) několikrát volila obec Žleby u Kutné hory. Bývalý místostarosta obce Vlastimil Kožený dnes u soudu v Liberci uvedl, že lidi, které do rady volili, zástupci obce až na výjimky neznali a pouze schvalovali. Činnost společnosti obec nijak nekontrolovala. GEPO je jednou ze čtyř obžalovaných firem v korupční kauze spojené s evropskými dotacemi. Mezi obžalovanými je i 13 lidí včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj).

Podstatná část obvinění se týká takřka dokončené rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin rovněž při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo. Ani na jeden projekt evropské dotace vyplaceny nebyly.

Hybatelem obou projektů byl jeden ze zakladatelů GEPO Jiří Zeronik, který je jedním z obžalovaných. Podle něj bylo potřeba do volby členů správní rady zapojit nějakou obec, aby GEPO získalo veřejnoprávní status a mohlo žádat o dotace. "Jednali jsme i s dalšími obcemi," uvedl dnes Zeronik. Uspěli podle něj na druhý pokus.

Bývalý místostarosta Žlebů dnes u soudu uvedl, že s tím souhlasil, neboť to vnímal jako šanci do budoucna využívat geotermální energii. "Zdálo se mi to jako zajímavé," řekl Kožený. GEPO pro obec podle něj zdarma vypracovala studii o využitelnosti tohoto zdroje. To potvrdil i Zeronik. Výsledky ale ukázaly, že lokalita není vhodná pro vybudování geotermální elektrárny. Energie ze země se dala podle Zeronika využít jen pro tepelná čerpadla.

Kožený dnes u soudu také uvedl, že v GEPO neměla obec žádného svého zástupce, netušil, jak byla společnost financovaná ani to, jaká byla její konkrétní činnost. Členy správní rady společnosti zastupitelstvo Žlebů schvalovalo na žádost zástupců GEPO, jména většiny z nich Koženému nic neříkala.

Líčení v kauze jsou naplánovaná do konce týdne, poté bude soud odročen k dalšímu jednání na konci května. Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830.000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl podle obžaloby zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Půta tvrzení obžaloby odmítá.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.1 + 38.8) *

Zpět na přehled