Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bývalý šéf armády Bečvář hájil u soudu pořízení letounů CASA

Bývalý šéf armády Bečvář hájil u soudu pořízení letounů CASA

Bývalý šéf armády Bečvář hájil u soudu pořízení letounů CASA

13.8.2019 12:32, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích a že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal nějaké výhrady například k ceně. Státní zástupce Jan Kořán ho však konfrontoval s písemným stanoviskem, v němž Bečvář pořízení letounů "jednoznačně nedoporučoval".

O nákupu čtyř transportních letadel za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, když byla v demisi. Obžaloba uvádí, že tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) a bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk způsobili státu nezjištěním přiměřenosti ceny letounů škodu 819 milionů korun.

Bečvář v dané době působil jako zástupce náčelníka generálního štábu a ředitel sekce rozvoje druhů sil na ministerstvu obrany. "Pokud si vzpomínám, žádný tlak ze strany ministryně Parkanové ohledně nákupu letounů CASA jsem nezaznamenal," odpověděl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 na dotaz Staňkova obhájce. Stejně zodpověděl i dotaz o případných výhradách k nákupu.

"Letouny CASA plní úkoly jak na území České republiky, tak v zahraničních misích. Myslím, že se osvědčily naprosto stoprocentně. Za mého působení v pozici náčelníka generálního štábu se dokonce uvažovalo o rozšíření flotily o další dva kusy," uvedl Bečvář, který stál v čele štábu v letech 2015 až 2018. Ministerstvo obrany skutečně nedávno seznámilo vládu se záměrem koupit dva nové transportní letouny CASA C-295MW za 2,3 miliardy korun bez DPH.

Bečvář dále zmínil, že letouny slouží k výcviku vojáků a transportu materiálu a že obstojí i v komplikovaných klimatických podmínkách.

Státní zástupce Kořán pak uvedl, že Bečvář nemluvil pravdu, když tvrdil, že proti akvizici nezaznamenal žádné výhrady. Předložil mu Bečvářem podepsané nesouhlasné stanovisko z března 2008. Bečvář reagoval tak, že si po více než deseti letech nepamatuje, proč tehdy nesouhlasil. Podotkl ale, že nešlo o jeho osobní názor, ale o stanovisko odborného pracoviště, které z pozice nadřízeného podepsal.

Obžalovaný Staněk pak předložený dokument označil za "naprosto irelevantní". Podle něj byla stanovisek celá řada a názory se postupně vyvíjely až do uzavření smlouvy v květnu 2009.

Staněk i Parkanová, která se hlavního líčení neúčastní, svou vinu odmítají. Za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku oběma hrozí až desetileté vězení. Staněk dříve uvedl, že ministerstvo řešilo nákup letounů standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky.

Parkanové se v minulosti u soudu zastali někteří její kolegové z vlády, například tehdejší ministr práce a pozdější premiér Petr Nečas (ODS) či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nečas zdůraznil, že nákup byl politickým rozhodnutím celého kabinetu, nikoliv ministryně nebo jejího úřadu. Podle Kalouska Parkanová neměla zákonnou povinnost ani možnost nechat si k ceně letadel zpracovat posudek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.9 + 27.3) *

Zpět na přehled