Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda oslaví pětasedmdesátiny

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda oslaví pětasedmdesátiny

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda oslaví pětasedmdesátiny

7.2.2019 05:59, Zdroj: ČTK

Praha - Uznávaný gynekolog a někdejší prezident České lékařské komory (ČLK) Bohuslav Svoboda, který se narodil 8. února 1944, je od roku 2010 aktivní také v politice. Tři roky působil jako primátor hlavního města, je členem zastupitelstvu Prahy a zasedá také ve Sněmovně. Angažmá v politice ale lékaře, který je dnes šéfem gynekologie Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, přivedlo před soud, a to kvůli způsobu řešení problémů zděděných po předchůdcích.

Pražský rodák absolvoval koncem 60. let tehdejší Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy (předchůdkyně nynější 3. lékařské fakulty). Začínal jako sekundář v Příbrami, odkud v roce 1969 přešel na gynekologicko-porodnickou kliniku 3. lékařské fakulty a vinohradské nemocnice, s níž spojil většinu své kariéry. Mezi roky 1990 a 2011 byl jejím přednostou, v roce 1998 také krátce řídil celou nemocnici. V letech 2003 až 2010 působil i jako děkan své fakulty.

Do politiky se Svoboda poprvé zapojil na podzim 1998 v době, kdy po šesti letech končil v čele ČLK. Čtyřkoalice jej tehdy vyslala do senátních voleb na Liberecku, neprošel ale do druhého kola. Poté se až před komunálními volbami 2010 stal jedním ze sedmi lídrů pražské ODS a později i kandidátem strany na primátora. Město vedl od listopadu 2010 do května 2013, mezi lednem 2012 a listopadem 2013 byl také předsedou pražské ODS. Od října 2013 zasedá v Poslanecké sněmovně.

Jako primátor musel Svoboda řešit řadu závažných problémů zděděných po předchozím vedení Prahy, například kauzu opencard a předraženou výstavbu tunelového komplexu Blanka. Problémy s městskou kartou jej ovšem přivedly až před soud, v červnu 2014 byl spolu se svým nástupcem v čele Prahy Tomášek Hudečkem (TOP 09) obžalován v kauze, která se týkala dvou smluv mezi Prahou a firmou Haguess a před soud kvůli ní přišlo celkem 15 lidí, radních a úředníků.

V září 2016 soud uložil čtyřem bývalým radním včetně Svobody (ten byl jako poslanec v únoru 2014 vydán ke stíhání) a Hudečka podmínky, potrestal i exšéfa magistrátního IT. Zbylých deset lidí soud osvobodil. Pět potrestaných včetně Svobody (dostal 2,5 roku podmíněně) se odvolalo. Poté, co byl předloni znovu zvolen poslancem, jej Sněmovna podruhé nevydala a soud se Svobodou tak bude moci pokračovat až po skončení jeho poslaneckého mandátu. Zbylí obvinění dostali loni v prosinci opět podmíněné tresty, obratem se ale odvolali.

Svoboda je potřetí ženatý, má čtyři syny a dceru.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.5 + 26.4) *

Zpět na přehled