Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bývalý náměstek ministra Kocourek neuspěl u ÚS, dostal podmínku

Bývalý náměstek ministra Kocourek neuspěl u ÚS, dostal podmínku

Bývalý náměstek ministra Kocourek neuspěl u ÚS, dostal podmínku

10.7.2019 09:36, Zdroj: ČTK

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého náměstka ministra školství Jana Kocourka v kauze sporné dotace pro European Medicine Association (EMA). Justice mu za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku vyměřila tři roky vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Ústavní soudci označili stížnost za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Kocourek ve stížnosti poukazoval na údajně vadnou právní kvalifikaci i na to, že se podle něj neprokázala motivace ani úmysl a že od začátku řízení bylo sporné, jakým jednáním měl trestné činy spáchat.

Ústavní soudci ale nezjistili žádné porušení základních práv. "Nelze dovodit ani excesivní odklon od zákonných zásad ovládajících postupy soudů v řízení ani od pravidel ústavnosti, traktovaných v judikatuře Ústavního soudu," stojí v usnesení.

Případem se loni zabýval také Nejvyšší soud. Kocourkovi trest potvrdil, ale zrušil verdikt nad komplicem, někdejším ředitelem ministerského odboru Miroslavem Vosykou. Podle předchozího rozsudku Městského soudu v Praze Vosyka dostal rok vězení s dvouletou zkušební lhůtou. Po zásahu Nejvyššího soudu projednal městský soud Vosykův podíl na trestném činu ještě jednou a uložil mu tři roky vězení s tříletým podmínečným odkladem.

Sdružení EMA podle obžaloby nemělo ve stanovách určenou jako hlavní cíl sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo. Také podle spisu nepůsobilo celostátně, navíc chtělo peníze pro akci, která se už konala.

Oba obžalovaní se hájili tím, že sdružení do svých stanov bod o sportovní činnosti doplnilo později, o dalších nedostatcích jim prý referenti neřekli.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.6 + 29.9) *

Zpět na přehled