Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bývalý náměstek ministerstva práce Šiška čelí třem kauzám

Bývalý náměstek ministerstva práce Šiška čelí třem kauzám

Bývalý náměstek ministerstva práce Šiška čelí třem kauzám

14.6.2017 10:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí v trestních kauzách bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky (Šiška si odpyká čtyři roky vězení za zmanipulování zakázky na výplatu dávek, trest mu dnes o dva roky snížil odvolací soud):

 

27. února 2012 - Nadační fond proti korupci oznámil, že podal trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření, že se mohli dopustit několika trestných činů při zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené.

3. května 2012 - Policie potvrdila, že prošetřuje, zda se při zavádění systémů pro výplaty dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestal trestný čin.

1. října 2012 - Šišku a ředitele odboru informatiky MPSV Milana Hojera obvinila policie z podplácení. Podle ní nabídli firmě OKsystem přidělení veřejné zakázky za nejméně 100 milionů korun, pokud stáhne stížnost na postup ministerstva při jiné veřejné zakázce.

2. října 2012 - Ministr Drábek odvolal Šišku z funkce. Ministr zároveň prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se jeho náměstek dopustil trestného činu.

3. října 2012 - Soud poslal Šišku do vazby, z níž byl propuštěn po několika týdnech. Ministr Drábek rezignoval.

2. března 2013 - Policie oznámila, že v souvislosti se zakázkou na provoz systému výplaty sociálních dávek stíhá několik osob, mezi nimi i Šišku. Šlo o jeho druhou trestní kauzu.

27. června 2013 - Policie navrhla obžalovat Šišku a Hojera z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství žalobu podalo o měsíc později.

17. listopadu 2013 - Policie Šišku obvinila z několika trestných činů kvůli další zakázce. MPSV si chtělo v roce 2012 bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr nakonec zrušil antimonopolní úřad.

27. května 2014 - Soud Šišku nepravomocně potrestal šesti lety vězení za vydírání v kauze OKsystem. Hojerovi uložil pět let.

25. září 2014 - Vrchní soud v Praze zrušil květnový rozsudek nad Šiškou i Hojerem a případ vrátil k novému projednání.

29. ledna 2015 - Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že na Šišku podalo obžalobu v souvislosti se zakázkou, kterou měla získat IBM. Obžalován byl i soudní znalec Vladimír Smejkal.

3. dubna 2015 - Pražský městský soud potrestal Šišku v kauze OKsystem sedmi lety vězení; Hojerovi uložil šest let.

15. října 2015 - Pražský městský soud začal projednávat kauzu týkající se zakázky pro IBM.

7. prosince 2015 - Státní zástupce obžaloval Šišku kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám na provoz systému výplaty dávek. Obžalobě čelil i úředník z ministerstva vnitra Miroslav Duda.

14. ledna 2016 - Odvolací soud podruhé zrušil verdikt v kauze vydírání firmy OKsystem. Případ vrátil městskému soudu.

23. února 2016 - Soud osvobodil Šišku i znalce Smejkala v kauze zakázky pro IBM. Konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestným činem. Státní zástupce se na místě odvolal.

27. června 2016 - Pražský městský soud začal projednávat Šiškovu kauzu, v níž s Dudou čelí obvinění kvůli zmanipulování zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Září 2016 - Pražský vrchní soud v polovině září zrušil osvobozující verdikt nad Šiškou a Smejkalem. Kauzu zakázky pro firmu IBM vrátil k dalšímu projednání Městskému soudu v Praze.

30. září 2016 - Soud poslal Šišku na šest let do vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology. Šiška má také nahradit škodu 282 milionů korun. Dudovi uložil tříletý podmíněný trest. Oba muži se odvolali.

14. června 2017 - Odvolací soud snížil Šiškův trest za zmanipulování zakázky na výplatu dávek o dva roky na čtyři roky vězení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.2 + 34.0) *

Zpět na přehled