Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Budíškovice na Jindřichohradecku dostaly od ÚOHS pokutu

Budíškovice na Jindřichohradecku dostaly od ÚOHS pokutu

Budíškovice na Jindřichohradecku dostaly od ÚOHS pokutu

14.11.2012 12:17, Zdroj: ČTK

Brno/Budíškovice (Jindřichohradecko) - Budíškovice na Jindřichohradecku dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 40.000 korun. Chybovaly v tendru na rekonstrukci chodníků a dalších komunikací v obci. Pokuta je pravomocná, zjistila ČTK z webu ÚOHS.

Budíškovice zakázku vypsaly v prosinci 2009. Podle ÚOHS zvolily příliš přísná kvalifikační kritéria. Tendru se mohly zúčastnit pouze firmy, které v posledních pěti letech realizovaly každý rok minimálně pět staveb o objemu minimálně 12 milionů korun.

"My jsme neporušili nic, vybrali jsme firmu s nejnižší cenovou nabídkou. Snažili jsme se šetřit veřejný rozpočet. Nemá to oporu v žádném ustanovení zákona. Nespecifikuje kritéria," řekl ČTK starosta obce Luboš Soukup. Pokutu by podle něj obec o 800 obyvatelích a s rozpočtem 6,5 milionu korun unesla, ale úroky, které zaplatí za úvěr na projekt, "vyletí z okna". Teď činí 400.000 korun. Do doby, než ROP Jihozápad rozhodne, zda na něj proplatí dotaci, to budou další statisíce.

"Důvodem, proč jsme dosud dotaci neproplatili, je dlouhá rozhodovací doba ÚOHS. Je-li nyní rozhodnuti pravomocné, úřad regionální rady rozhodne o finančním dopadu rozhodnutí na výši dotace. Je reálné projekt proplatit do konce roku," řekla ČTK ředitelka úřadu Ivana Makovičková.

Obec stavbu ukončila loni na podzim. Do dvou tří měsíců měla dostat od ROP dotaci. Projektová dokumentace ale podle starosty ležela měsíce na ÚOHS, kam ji poslal úřad ROP. "Nechci už mít nikdy nic společného s evropskými dotacemi," uzavřel starosta. Uráží ho, že by za cenou vzešlou ze soutěže mohl snad někdo vidět korupci.

Podle antimonopolního úřadu byla kritéria nepřiměřená. "Hodnota referenčních zakázek činí celkem za období pěti let minimálně 300 milionů korun, což převyšuje o cca 287 milionů celkovou cenu díla," uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Cílem tendru byla rekonstrukce komunikací, výstavba chodníků nebo zlepšení napojení obce na obce na silniční síť. Tendr vyhrála společnost Swietelsky s cenou 15 milionů korun včetně DPH.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.7 + 48.7) *

Zpět na přehled