Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bublan: Kauzu Krejčíkova odchodu ať vyřeší obrana, ne poslanci

Bublan: Kauzu Krejčíkova odchodu ať vyřeší obrana, ne poslanci

Bublan: Kauzu Krejčíkova odchodu ať vyřeší obrana, ne poslanci

7.3.2011 19:25, Zdroj: ČTK

Kauzu odchodu někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Miroslava Krejčíka z funkce by mělo nadále řešit ministerstvo obrany, domnívá se předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD). Krejčík před výborem vypovídal minulý týden a podle Bublana "mohlo být zklamáním", že víc než podezřelým armádním zakázkám, na nichž pracovali jeho lidé, se věnoval právě okolnostem svého odchodu z funkce.
    

"Nemám chuť, aby se z toho výboru stal soudní tribunál," podotkl dnes Bublan v rozhovoru pro ČTK. Pro některé poslance prý z Krejčíkova vystoupení vyplynulo, že jeho odchod z čela vojenské tajné služby "byl daní" za to, že se služba zabývala právě armádními zakázkami.
    

Případ Krejčíkova odchodu z čela VZ vyšetřuje Vojenská policie. Z funkce odešel v roce 2007 po tlaku ze strany tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09). Parkanová reagovala na dokument popisující údajné Krejčíkovo zneužívání funkce, který sepsali jeho podřízení. Odchod za "nestandardní" po Krejčíkově vystoupení před poslanci označil i nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
    

Bublan připustil, že pokud si výbor odhlasuje pokračování v pátrání po této historii, budou podobná vystoupení moci pokračovat. "Ale osobně bych to nechtěl. Měli by to vyřešit na obraně," myslí si.
   

 Krejčíkovo vystoupení mohlo být pro poslance z výboru zklamáním, připustil. Kontroverzních armádních nákupů a podezřelých zakázek se prý totiž někdejší šéf zpravodajců dotkl jen okrajově. "Dotazy na to padaly. Ale odpověď nebyla nějaká vyčerpávající z jeho strany," poznamenal Bublan. Upozornil ale také, že většinu zakázek vyšetřuje policie a Krejčík má možnost právě policistům své poznatky sdělovat.
   

 Na jednání výboru měl podle Bublana ministr obrany k dispozici přibližně dvě stránky přehledu výstupů Vojenského zpravodajství k tématu armádních zakázek z doby, kdy vojenské kontrarozvědce Krejčík šéfoval.
   

 Podle Bublana z Krejčíkových slov "trošku vyplynulo", že jeho odchod souvisel právě se získáváním informací o podivných armádních zakázkách. "Ale on to nemohl říct přímo, protože na to nemá žádný důkaz," upozornil poslanec. Přesto podle Bublana Krejčík nenaplnil očekávání většiny členů branného výboru, že "přijde s nějakou bombou a řekne: 'my jsme tady měli informace' o tom, že některé osoby byly na někoho napojené a že si řekly o úplatek".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.7 + 25.7) *

Zpět na přehled