Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Brusel varuje ČR před ztrátou miliard korun z fondů EU

Brusel varuje ČR před ztrátou miliard korun z fondů EU

Brusel varuje ČR před ztrátou miliard korun z fondů EU

5.10.2010 12:36, Zdroj: ČTK

Evropská komise (EK) varovala Českou republiku, že by mohla přijít o desítky miliard korun z evropských fondů. Podle ní mohou přísun peněz z fondů EU nepříznivě ovlivnit personální změny na některých ministerstvech. Podle Českého rozhlasu Radiožurnálu a serveru Euro.cz to vyplývá z dopisu, který EK dnes zaslala ministru pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému (VV) a vybraným náměstkům ministerstev školství, financí, vnitra a životního prostředí. ČRo i Euro mají dopis k dispozici.
    

Podle rozhlasu komise upozorňuje zejména na skutečnost, že personální změny provedené ministrem školství Josefem Dobešem (VV) mohou vést ke zpoždění čerpání peněz z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Podle Bruselu je přitom klíčový pro konkurenceschopnost české ekonomiky.
   

 Dobeš nedávno odvolal ředitele sekce pro čerpání peněz z EU Jana Vitulu (TOP 09). Vedl ho k tomu prý rozbor, podle kterého ministerstvo školství čerpá evropské dotace nejpomaleji ze všech českých institucí. Spolu s Vitulou odešla i řada jeho podřízených.
   

 Podle Bruselu podstatná výměna managementu a dalších pracovníků ale "může zvýšit riziko", že Česko o evropské peníze z tohoto programu přijde. Situace v programu Výzkum a vývoj pro inovace je podle Bruselu kvůli krokům ministerstva "obzvlášť vážná". Uvedený operační program byl navíc už v minulosti schválen s ročním zpožděním.
    

Podobné riziko podle EK existuje i na ministerstvu vnitra. Týkat by se mohlo i ministerstva životního prostředí, pokud by i na něm došlo k rozsáhlým personálním změnám. Podle unijních úředníků by měl být personální stav odpovědných pracovníků spíše posílen, než krácen, uvedlo Euro.cz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.5 + 33.1) *

Zpět na přehled