Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Brožová: Kritikou konkrétního verdiktu bych ohrozila nezávislost

Brožová: Kritikou konkrétního verdiktu bych ohrozila nezávislost

Brožová: Kritikou konkrétního verdiktu bych ohrozila nezávislost

26.8.2013 11:58, Zdroj: ČTK

Brno - Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podle svých slov nemůže kritizovat konkrétní soudní rozhodnutí, ohrozila by tím nezávislé nalézání práva. Brožová tak reagovala na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, podle kterého se měla distancovat od rozhodnutí v kauze tří exposlanců ODS. Zeman také v neděli v pořadu Hovory z Lán oznámil, že kvůli ztrátě důvěry vyřadil Brožovou ze svého sboru poradců. Brožová dnes ČTK řekla, že "není myslitelné, aby docházelo k ignorování" předsedkyně Nejvyššího soudu.

Brožová nyní bude hledat vhodný způsob a příležitost, jak s prezidentem probrat principiální otázky nezávislého rozhodování soudů, poslanecké imunity, stejně jako složení jeho neformálního poradního sboru pro výběr nových ústavních soudců.

Šéfka Nejvyššího soudu se podle Zemana měla distancovat od verdiktu, kvůli kterému Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání tří exposlanců ODS. Nejvyšší soud v něm zaujal kontroverzní široký výklad poslanecké imunity, přesněji takzvané indemnity.

Brožová má za to, že svůj obecný názor na imunitu veřejně vyjádřila. Konkrétní rozhodnutí prý ale kritizovat nemůže. "Bylo by to ovlivňování nezávislého procesu nalézání práva," řekla ČTK Brožová. Její osobní názor na poslaneckou imunitu je prý nejbližší francouzskému pojetí - imunita má chránit jen takové jednání, jehož se může dopustit pouze poslanec v rámci svého parlamentního mandátu.

Brožová navíc zdůraznila, že trestní řízení ještě neskončilo, kauza je stále otevřená a poslední slovo dosud neřekl ani Nejvyšší soud. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se na něj totiž nedávno obrátilo s další žádostí o výklad imunity, podrobnosti zřejmě žalobci oznámí dnes v tiskové zprávě. Soud navíc dostal také dovolání a stížnost pro porušení zákona v kauze Víta Bárty, kde se kontroverzní výklad imunity objevil poprvé.

V poradním sboru pro výběr nových ústavních soudců nahradí Brožovou podle Zemana šéf Soudcovské unie. Brožová ale zdůraznila, že reprezentantem soudců není unie, ale Nejvyšší soud. Připomněla starší názor Ústavního soudu, podle kterého Soudcovská unie není profesní komorou, ale pouhým občanským sdružením s nepovinným členstvím, a proto ji nelze považovat za plnohodnotného reprezentanta soudcovského stavu.

Zeman původně minulý týden v Senátu uvedl, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud a jeho představitele. V pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán pak své vyjádření upřesnil a vztáhl konkrétně na Brožovou. "Ta ztráta důvěry byla dána tím, že se paní předsedkyně ani kdokoli jiný z vedení Nejvyššího soudu nedistancovali od rozsudku, který ve vzácné jednotě prakticky všichni právníci označují za nesmyslný," uvedl prezident. Verdikt prý považuje za "blbost".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.8 + 38.4) *

Zpět na přehled