Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Březina: Škrty v dopravě vážně ohrozí dopravní stavby v Praze

Březina: Škrty v dopravě vážně ohrozí dopravní stavby v Praze

Březina: Škrty v dopravě vážně ohrozí dopravní stavby v Praze

29.7.2011 12:38, Zdroj: ČTK

Navrhovaný rozpočet ministerstva dopravy na příští rok by Praze způsobil velké potíže a ohrozil klíčové dopravní stavby v hlavním městě. V tiskové zprávě to dnes uvedl první náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD). Plán omezování výdajů ministerstva dopravy by podle něj zastavil například výstavbu dálničního obchvatu Prahy mezi Běchovicemi a D1. Ohroženy by prý byly také důležité železniční stavby a údržba komunikací, které nyní nahrazují nedokončený Pražský okruh. 

"Jednoznačně tento plán odmítáme, důsledky pro Prahu i Pražany by byly fatální. Ministerstvo dopravy zpožďuje obchvatové stavby a teď nechce přispět ani na údržbu komunikací, které tyto stavby pro tranzitní dopravu nahrazují," uvedl Březina. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) podle něj už oficiálním dopisem informoval hlavní město o tom, že v případě přijetí návrhu ministerstva financí nebude Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) schopen dostát svým závazkům vůči Praze.

Březina vyčetl ministerstvu financí, že chce změnou zákona o rozpočtovém určení daní připravit Prahu o několik miliard korun a zároveň krácením rozpočtu ministerstva dopravy zpožďuje stavby v hlavním městě. 

Podle rámcového rozpočtu, který schválila vláda, má resort dopravy pro rok 2012 získat 24,59 miliardy korun včetně peněz od Evropské investiční banky. To je o téměř tři miliardy více než letos. Vládní Věci veřejné ale požadovaly pro dopravu v příštím roce nejméně o sedm miliard korun více. Pro rok 2013 by podle výhledu ministerstva financí měl rozpočet dopravy klesnout na asi 18 miliard korun a v roce 2014 na 17 miliard Kč. 

VV ještě chtějí o dalších penězích pro dopravu s vládními partnery vyjednávat. Podle Dobeše by navrhovaný rozpočet omezil čerpání dotací z Evropské unie a ministerstvo by v budoucích letech mělo velký problém s financováním výstavby a údržby dopravní infrastruktury.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.0 + 16.2) *

Zpět na přehled