Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 25. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Branný výbor se nezabýval údajnými chybami v armádních zakázkách

Branný výbor se nezabýval údajnými chybami v armádních zakázkách

Branný výbor se nezabýval údajnými chybami v armádních zakázkách

31.5.2018 19:12, Zdroj: ČTK

Praha - Sněmovní branný výbor se dnes nezabýval údajnými chybami v armádních zakázkách, o nichž minulý týden v médiích hovořila ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Členové výboru jediný bod mimořádné schůze výboru neschválili. Na jednání měla přijít Šlechtová i předchozí šéf resortu obrany Martin Stropnický (ANO). Šlechtová se z jednání omluvila, což někteří členové výboru kritizovali.

Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) na úvod schůze poznamenala, že výroky ministryně Šlechtové o pochybeních ve veřejných zakázkách pro armádu znevěrohodňují Českou republiku v očích spojenců a znamenají riziko pro obranyschopnost země. Šlechtová minulý týden v rozhovoru pro ČTK uvedla, že u některých plánovaných akvizic shledala inspekce ministryně obrany závažná pochybení a nyní je vyšetřuje vojenská policie. Konkrétně zmínila zakázku na radary, kterou obrana chystá už několik let. Měla být podepsána už loni, kdy ministerstvo vedl Stropnický.

"Záměrně byla přizvána ministryně Šlechtová i ministr Stropnický, neboť jejich veřejné výroky se jeví rozporuplně. Cílem bylo vyslechnout obě strany a situaci objektivně zhodnotit," uvedla Černochová.

Ze 14 přítomných poslanců hlasovalo pro projednání údajných pochybení v zakázkách pět poslanců - tři z ODS a dva Piráti. Proti byli čtyři zástupci hnutí ANO a Alexander Černý z KSČM. Zbylí čtyři poslanci se zdrželi. Mezi nimi šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který namítl, že pokud se výbor má zabývat politickými rozhodnutími v resortu obrany, je vhodné, aby na místě byli oba ministři. Šlechtová se z jednání omluvila a zastupoval ji náměstek Antonína Rada. Stropnický byl připraven na výbor přijít, pokud se schválí program zasedání.

Údajnými chybami v armádních zakázkách se bude v pondělí zabývat předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Černochová po jednání novinářům řekla, že armádními nákupy se výbor bude zabývat příští týden a předpokládá i zájem Šlechtové. "Paní ministryně Šlechtová stejně tomu jednání výboru pro obranu neuteče, protože výbor pro obranu bude jednat 6. června," řekla. Dodala, že výbor má už naplánovaný program zasedání, ale ten se vzhledem k závažnosti situace kolem nákupu radarů může změnit.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.6 + 46.3) *

Zpět na přehled