Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Blažek byl jmenován náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování

Blažek byl jmenován náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování

Blažek byl jmenován náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování

1.3.2011 19:34, Zdroj: ČTK

Místopředseda pražské ODS Rudolf Blažek byl dnes jmenován náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování. Do funkce ho vybral šéf resortu Alexandr Vondra. Ve své nové pozici bude mít Blažek na starosti akvizice armádní techniky, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
   

 Podle Vondry je Blažek odborníkem v bezpečnostní oblasti a vyznačuje se dlouholetými zkušenostmi z komunální politiky. Sekce vyzbrojování je podle ministra z minulosti zatížena celou řadou problémů. "Proto jsem hledal osobnost, jejíž zkušenost a erudice bude zárukou realizace potřebných systémových změn v této oblasti," uvedl při příležitosti jmenování Blažka do funkce svého náměstka Vondra.
   

 Naopak poslanec ČSSD a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Antonín Seďa považuje jmenování Blažka za Vondrův špatný a účelový krok. V tiskové zprávě zaslané ČTK Seďa uvedl, že Blažek je člověkem úzce spjatý "s nechvalně proslulou érou" bývalého primátora Pavla Béma ve vedení pražské radnice a dlouho platil za Bémova blízkého spojence. Dále je podle Sedi patrné, že lidé blízcí premiéru Petru Nečasovi se snaží instalovat významné členy pražské ODS do významných funkcí.
  

  "Můžeme proto oprávněně pochybovat o účelovosti takového kroku, který má zajistit podporu pražské ODS především premiéru Nečasovi," uvedl Seďa. Je podle něj zřejmé, že Vondra vyměnil odbornost a erudici za stranické priority. "Personální politika ministra Vondry, založená na nutném vnitrostranickém posilování vlastní pozice, a podobné rozdávání funkcí, je pro ČSSD naprosto nepřijatelná a odmítáme ji," dodal Seďa v tiskové zprávě ČSSD.
   

 Ministr obrany měl dosud tři náměstky. Prvním náměstkem jmenoval jednoho ze svých předchůdců ve funkci Jiřího Šedivého, náměstkem pro personalistiku se stal Michael Hrbata, ekonomiku dostal na starost Libor Karásek.
   

 Před Blažkem měl vyzbrojování na starosti Šedivý, novopečený náměstek tak převezme část jeho dosavadní agendy. Vondra v listopadu z pozice úředníka zodpovědného za akvizice výzbroje odvolal tehdejšího náměstka Jana Fulíka, který bývá odborníky kritizován za sporný miliardový nákup čtyř transportních letadel CASA. Podle pondělních informací serveru euro.cz by měl Fulík k 30. dubnu svou pozici na ministerstvu obrany zcela opustit.
    

Blažek je v současnosti členem zastupitelstva hlavního města a předsedou výboru pro legislativu a bezpečnost. Je také šéfem zastupitelského klubu ODS.
    

V letech 1998 až 2002 působil Blažek jako pražský radní a od roku 2002 do roku 2010 byl náměstkem primátora Pavla Béma. Po sněmovních volbách se o Blažkovi spekulovalo jako o možném ministrovi vnitra či spravedlnosti. Média spekulovala také o možnosti, že by našel uplatnění na ministerstvu pro místní rozvoj, životního prostředí nebo zahraničí.
    

Po nástupu do funkce zahájil Vondra razantní obměnu vedení resortu, který je často v médiích spojován s podezřelými zakázkami. Nový ministr také zadal audit hospodaření a slíbil změny směřující k tomu, že skončí nákupy armádní techniky přes prostředníky. Vondra poté ustavil patnáctičlennou komisi, která má do jara příštího roku připravit takzvanou Bílou knihu armády, tedy vizi rozvoje ozbrojených sil v příštích deseti až 15 letech.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.0 + 47.2) *

Zpět na přehled