Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » BIS: Lobbisté ovlivňovali zakázky státních firem

BIS: Lobbisté ovlivňovali zakázky státních firem

BIS: Lobbisté ovlivňovali zakázky státních firem

22.8.2012 20:30, Zdroj: ČTK

Praha  - Podnikatelské a lobbistické skupiny i v loňském roce ovlivňovaly veřejné zakázky, personální obsazení a strategická rozhodnutí významných společností se státní účastí. Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) v dnes zveřejněné výroční zprávě. Podle tajné služby šlo například o České aerolinie, Českou poštu, České dráhy a ČD Cargo. Státní podnik Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) postupoval při zadávání tendrů netransparentně, zakázku firmy Lesy ČR se zase snažily ovlivnit lesnické společnosti.

Podnikatelé a lobbisté podle BIS využívali k prosazení svých zájmů ve firmách se státní účastí lidi, kteří mají úzké vazby na jejich vedení. "Některé prodeje majetku společností vzbuzovaly značné pochybnosti o jejich transparentnosti a výhodnosti pro stát. Management rovněž záměrně informoval kontrolní orgány společností neúplně nebo zkresleně," uvedla kontrarozvědka. Některé finanční instituce, například Česká exportní banka, pak podle ní postupovaly nestandardně a financovaly rizikové projekty. Banka reagovala, že podobné výtky jí adresoval již Nejvyšší kontrolní úřad a ministr financí Miroslav Kalousek v minulém roce kvůli nim vyměnil vedení společnosti.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) vláda na uváděné hrozby reaguje v protikorupční strategii. "Vláda reaguje celou řadou opatření, včetně některých, která jsou v protikorupční strategii," řekla Peake novinářům po jednání vlády. Připomněla, že vláda v červenci schválila změny ve způsobu jmenování zástupců států a územněsprávních celků do správních a dozorčích rad státních a polostátních firem. "Samozřejmě, že na to stoprocentně reagovat nejde," poznamenala.

Například Česká pošta se stejně jako České dráhy proti tvrzení, že u nich byly zakázky ovlivňovány, brání. ČD Cargo považuje zprávu BIS za všeobecné hodnocení situace. Obdobně reagovali i zástupci aerolinií.

Ministr financí Kalousek pak bude ke zprávě žádat upřesnění například v případě možných tlaků okolo Aeroholdingu. "Vím, že s panem premiérem jsme se věnovali obsazení dozorčí rady velmi pečlivě. Těžko si tam u jakéhokoliv jména dovedu představit vliv té či oné podnikatelské skupiny," řekl.

Státní společnosti se zase podle BIS dohadovaly s uchazeči o veřejné zakázky na společném postupu. Například SŽDC vyhlašovala tendry zdánlivě transparentně, ale její představitelé s vybranými kandidáty individuálně předjednali podmínky soutěže, nebo jim dávali interní informace, píše BIS. Správa železnic se k tomu nevyjádřila.

Uchazeči se při výběrových řízeních navzájem dohadovali na společném postupu. Machinacím pak nezabránily ani elektronická aukce, které měly zaručit transparentnost. "BIS zaznamenala případy, kdy v průběhu elektronické aukce použila část uchazečů skrytý způsob dorozumívání, které mělo sloužit k rozpoznání jinak anonymních účastníků aukce," napsala tajná služba. Smluvené společnosti si podle ní před aukcí přidělily dvouciferné kódy, které pak uváděly v jimi nabízených cenách.

Formální charakter měla také některá výběrová řízení v oblasti energetiky, protože podle tajné služby bylo o vítězi rozhodnuto ještě před jejich vyhlášením. Podniky jako ČEZ a jeho dceřiná společnost Škoda Praha Invest pak podle kontrarozvědky obcházely zákon o veřejných zakázkách tím, že tendry zadávaly prostřednictvím dceřiné společnosti sektorového zadavatele. Energetické firmy ČEZ nebo Czech Coal se pak přes své kontakty ve státní správě snažily ovlivňovat legislativu. Kritiku odmítl ČEZ i jeho dceřiná společnost, reakci firmy Czech Coal se nepodařilo sehnat.

U některých strategických energetických projektů se podle BIS prosadily poradenské společnosti, které k tomu využily své osobní vazby na zástupce státních firem. Na českou energetiku měly vliv také nadnárodní podniky, které se snaží ovládnout celý proces od těžby přes přepravu až po konečné využití energetických surovin. "Zdaleka nejagilnějšími byly v těchto aktivitách především ruské subjekty," uvedla BIS. V centru ruského zájmu byla podle ní tranzitní infrastruktura pro dodávky energetických surovin do ČR.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.3 + 13.7) *

Zpět na přehled