Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bezecný: Krejčíkova výpověď byla jednostranná, usnesení předčasné

Bezecný: Krejčíkova výpověď byla jednostranná, usnesení předčasné

Bezecný: Krejčíkova výpověď byla jednostranná, usnesení předčasné

6.3.2011 10:02, Zdroj: ČTK

Výpověď bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka před poslanci sněmovního branného a bezpečnostního výboru o jeho odchodu z čela služby byl jednostranný komentář, tvrdí místopředseda výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09). Usnesení, kterým výbor hlasy opozice vyzval místopředsedkyni sněmovny a někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) k rezignaci, bylo podle něho minimálně předčasné.

Ke Krejčíkově odchodu před čtyřmi lety vedl údajný diskreditační materiál na náměstky Parkanové, která v té době obranu vedla. Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík. Krejčík to ale popírá a v lednu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dokument o tehdejším řediteli podle Parkanové napsali a podepsali Krejčíkovi bezprostřední podřízení. Bezecný poukázal na to, že poslanci jej neměli oficiálně k dispozici. "Materiál někdo vytvořil, neměl možnost se k tomu vyjádřit a neměla možnost se k tomu vyjádřit ani paní místopředsedkyně Parkanová," zdůraznil Bezecný, který označil usnesení za "velmi silné".

Z usnesení vyplývá, že za dokumentem mohl stát Pavel Adam, který zpravodajství po Krejčíkově rezignaci dočasně řídil. "Nechápu, proč zasedání nebylo přerušeno a nebyla přizvána k jeho pokračování jak paní Parkanová, tak případně další, kteří by se měli ke kauze vyjádřit," podotkl Bezecný. Krejčíkovu výpověď označil také za připravenou obhajobu.

Na otázku, zda řeč exředitele obsahovala výtky vůči Parkanové, podle nichž by usnesení mělo opodstatnění, Bezecný řekl, že sám Krejčík veřejně sdělil, že mu jde o osobní satisfakci a že neví, zda vina, kterou cítí, leží na Parkanové. "Já a dalších osm poslanců pro usnesení nehlasovalo," zdůraznil poslanec.

Opozičních poslanců ale bylo na zasedání v době hlasování deset. Bezecný absenci zástupců koalice označil za chybu a školu politické hry. Parkanová bezprostředně po čtvrtečním jednání výboru uvedla, že rezignovat nehodlá. Krejčík podle materiálu zneužíval své působení v čele zpravodajství, tvrdí.

Parkanová pak v pátek večer v České televizi (ČT) vyzvala ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), aby zbavil mlčenlivosti autory zprávy o Krejčíkovi. "Nepochybuji o tom, že jejich svědectví by bylo velmi přínosné," řekla v ČT Parkanová. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek dnes ČT řekl, že generála Adama a dalších šest autorů zprávy Vondra zprostil mlčenlivosti pro účely vyšetřování vojenskou policií už před měsícem. "Pokud se týká slyšení v parlamentu, má tuto pravomoc jen Poslanecká sněmovna," dodal.

Krejčík měl přitom na výboru vypovídat o armádních zakázkách, například o nákupu obrněnců Pandur a nákladních vozidel Tatra a o pronájmu nadzvukových gripenů. Poslanci se ale údajně nic nového nedozvěděli.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.8 + 47.1) *

Zpět na přehled