Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Barták má kvůli korupci neplacené volno, případ hýbe politikou

Barták má kvůli korupci neplacené volno, případ hýbe politikou

Barták má kvůli korupci neplacené volno, případ hýbe politikou

13.11.2010 16:45, Zdroj: ČTK

Náměstek ministra financí a někdejší ministr obrany Martin Barták v pátek 12. 11. 2010 odešel na dlouhodobé neplacené volno poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil jeho možné korupční chování. Za vysokou finanční částku měl podle někdejšího amerického velvyslance v ČR a šéfa vedení společnosti Tatra Williama Cabanisse nabízet urovnání problému mezi firmami Tatra a Praga, které blokovaly byznys Tatry s ministerstvem obrany.

Po zveřejnění případu na vládu ostře zaútočila opozice a kauza spustila i další měření sil mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a Bartákovým nadřízeným, vlivným ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). O případ se už začala zajímat i policie.

Barták byl v minulosti spojován s mnoha nejasnými armádními obchody, například s pořízením transportérů Pandur či transportních letadel CASA. Nyní je to ale poprvé, kdy média přišla s neanonymním svědectvím o jeho možném korupčním chování.

"S náměstkem (Bartákem) jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny," zní klíčová pasáž z výpovědi někdejšího diplomata a šéfa dozorčí rady Tatry Cabanisse, jak jí otiskla MfD. Jeho slova v listu potvrdil také prezident americké pobočky firmy Duncan Sellars. Cabaniss prý v rozhovoru, který se odehrával v roce 2008 ve Washingtonu, odmítl pokračovat a odešel.

Barták hned ráno "kategoricky odmítl" obvinění vznesená v tisku. "Zdůrazňuji, že jsem nikdy s nikým o tomto tématu nehovořil. O motivech těch, kteří tato obvinění vyslovují, mohu jen spekulovat," napsal v prohlášení pro média. Uvedl, že doufá v rychlé vyšetření kauzy, které by jej očistilo. Jeho nadřízený ministr financí Kalousek později doplnil, že věc je v rovině "tvrzení proti tvrzení", a proto "příslušná rozhodnutí" učiní až po konci vyšetřování.

Později Barták poslal další prohlášení, v němž zveřejnil své rozhodnutí vzít si mimořádné neplacené volno. Svůj postup tak sladil s názorem předsedy vlády Nečase, který prohlásil, že si nedovede představit, aby Barták do vyšetření kauzy s Tatrou působil na ministerstvu financí.

Vzápětí si Nečas s Kalouskem začali přes média vysvětlovat, zda Bartákovo rozhodnutí bylo důsledkem varovného telefonátu předsedy vlády či zda se náměstek rozhodl na neplacenou dovolenou odejít sám. Kalousek tvrdí, že jeho podřízený se rozhodl dobrovolně "okolo desáté dopoledne", Nečas míní, že se tak stalo až poté, co kráce po 11:00 Kalouskovi zavolal a sdělil mu svůj názor.

Opoziční politici mají na situaci jednoznačný názor. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky musí Barták okamžitě zcela opustit ministerstvo. "Já pokládám za absurdní, že člověk s tak špatnou pověstí, jako je pan Martin Barták, má na ministerstvu financí na starosti kontrolu praní špinavých peněz," řekl novinářům.

Premiér na výpad reagoval výčtem velkého množství armádních zakázek zadaných bez výběrového řízení za vlády ČSSD v první polovině desetiletí. Vysloužil si připomenutí ze strany ČSSD, že vládní strany zablokovaly zahájení práce parlamentní vyšetřovací komise k armádním zakázkám.

Za skandál, který překročil české hranice a který svou nečinností vůči korupci na ministerstvu obrany způsobila vláda, kauzu označil také předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ministr obrany Alexandr Vondra slíbil plnou součinnost svého rezortu při vyšetřování kauzy. Případ podle něj opět poukázal na nutnost změny armádního akvizičního systému i způsobu zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.1 + 3.4) *

Zpět na přehled