Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Barták končí na financích, Kalousek vyhověl jeho žádosti o odchod

Barták končí na financích, Kalousek vyhověl jeho žádosti o odchod

Barták končí na financích, Kalousek vyhověl jeho žádosti o odchod

28.3.2011 14:12, Zdroj: ČTK

Exministr obrany Martin Barták končí ve funkci náměstka ministra financí. Ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes vyhověl jeho žádosti o uvolnění z funkce. Oznámil to mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Barták byl od podzimu loňského roku na neplaceném volnu, protože ho policie vyšetřuje kvůli podezření z korupce v souvislosti s armádními zakázkami. 
   

 Kalousek se dnes podivil nad tím, že vyšetřování Bartákovy kauzy trvá tak dlouho, a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) chce požádat, aby věc prověřil. Dozorující státní zástupce Dušan Táborský však jakékoli průtahy odmítl. 
    

Kalousek minulý týden žádal kvůli údajně předražené zakázce v době českého předsednictví EU demisi ministra obrany a někdejšího ministra pro EU Alexandra Vondry (ODS). Čelil kvůli tomu otázkám, proč netrval na Bartákově odchodu z funkce. O Vondrově osudu dnes jedná širší vedení ODS. 
  

  Barták o uvolnění z funkce požádal v pátek. "Já jsem se pro to rozhodl po zralé úvaze z ekonomických a sociálních důvodů. Nic jiného. V žádném případě to není jakýmkoliv způsobem míněno tak, že bych připouštěl cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění na mou osobu," řekl ČTK. Barták je podezřelý z toho, že žádal peníze v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko. 
   

 Kalousek dnes jeho žádosti vyhověl "s pochopením". Zároveň vyjádřil údiv nad nepřiměřeně dlouhým vyšetřováním Bartákova nařčení. "Pokud by se jednalo o složité finanční či obchodní operace, ještě bych to chápal. Nerozumím ale tomu, proč půl roku trvá orgánům činným v trestním řízení odpověď na otázku, zda někdo něco řekl či neřekl na jedné recepci," citoval v tiskové zprávě mluvčí Jakob ministra financí. 
  

  "Dozor z mé strany je vykonáván důsledně. Neshledal jsem žádné průtahy. Žádnou zbytečnou prodlevu," řekl dnes ČTK Táborský. Podle něj se kauzou policie zabývá čtyři měsíce a nikoliv půl roku, jak uvádí Kalousek. 
   

 "Počkáme na oficiální podnět pana ministra Kalouska. Poté jej postoupíme nejvyššímu státnímu zástupci pro informaci a současně také příslušnému dohledovému státnímu zástupci. Na něm bude, aby v rámci své pravomoce poskytl informace o zmíněném vyšetřování," reagoval na Kalouskovo vyjádření Pospíšil. 
    

Vyšetřování korupční kauzy se přesunulo do Ostravy. Případ má nyní v rukou policie, za kterou je politicky odpovědný ministr vnitra Radek John (VV). Kalousek v tiskovém prohlášení nevysvětlil, proč se obrací na ministra spravedlnosti Pospíšila (ODS). Do jeho resortu spadají státní zástupci. 
  

  "Stále je vedeno prověřování, sbíráme listinné důkazy," řekl Táborský s tím, že vyšetřování provádějí pětice zkušených kriminalistů z řad protikorupční policie. Stav vyšetřování komentovat nechtěl. "Musíme nyní hlavně prověřit, jestli nabídka měla nějaký podklad. Jedna věc je něco říct. Druhá to, zda se slova mohou o něco opřít," vysvětlil Táborský. 
   

 Kalousek od vzniku vlády absolvoval několik politických přestřelek s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Nejvážněji se ale do střetu s ODS pustil nyní, když volá po odchodu Vondry z vlády. Kalouska a jeho spolustraníky popudilo mimo jiné to, že Vondra spojuje kritiku, které čelí kvůli kauze Promopro, s tím, že se snaží zkontrolovat starší podezřelé zakázky na ministerstvu obrany. Tam před ním působil Barták a dříve jako náměstek i Kalousek. 
   

 Policie vyšetřuje obvinění, že Barták, který byl tehdy náměstkem ministryně obrany Vlasty Parkanové, údajně počátkem roku 2008 chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou na nákladní automobily Tatra. Po letech na to upozornil někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss. 
  

  Podle Kalouska dlouhé vyšetřování vyvolává podezření z účelových průtahů. "Tato neskutečně dlouhá doba jednak snižuje důvěru veřejnosti ve spravedlnost, ale především měla za následek neférové útoky na Martina Bartáka a celou jeho rodinu," uvedl Kalousek. Barták sám uvedl, že jeho rodina je dlouhodobě vystavována útokům. "Já si nenechám zkazit osobní a rodinný život a to nejcennější, co mám," řekl. 
  

  "Je to pět měsíců a nevypadá to, že by někdo měl tendenci vyšetřování akcelerovat," řekl ke své kauze Barták. Zdůraznil, že je v ní veden jako svědek. "Já se k tomu ale nechci vyjadřovat. Nechci to komentovat," dodal. Není zatím jasné, čemu se bude po odchodu z ministerstva financí věnovat. "Já se musím rozhodnout, jakým směrem co a jak," řekl ČTK muž, který před vstupem do veřejného života pracoval jako neurochirurg.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.6 + 21.7) *

Zpět na přehled