Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta u soudu: Kočí se Škárkou mě chtěli odstranit z politiky

Bárta u soudu: Kočí se Škárkou mě chtěli odstranit z politiky

Bárta u soudu: Kočí se Škárkou mě chtěli odstranit z politiky

6.4.2012 17:15, Zdroj: ČTK

Poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka (oba dříve VV) se prý snažili odstranit šéfa poslanců vládních Věcí Veřejných (VV) Víta Bártu z politického života, uvedl dnes Bárta před soudem. Bývalý ministr dopravy čelí obžalobě, že snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun, Škárkovi 170.000 korun. Ve své závěrečné řeči dnes zopakoval, že se cítí nevinen. Jednání bylo po skončení všech závěrečných řečí odročeno, rozsudek by měl padnout 13. dubna.

Státní zástupkyně Hana Vrbová navrhla Bártovi podmíněný trest. Podmínku by měl podle ní dostat za přijetí úplatku i druhý obžalovaný Škárka. "Stále zdůrazňuji, že jsem mu (Škárkovi) dal půjčku, kterou po mně chtěl. (...) Žádný trestný čin jsem nespáchal," uvedl exministr dopravy. Jeho největší politickou chybou podle něho bylo, že neuzavřel k půjčkám smlouvy. Řekl také, že si Škárka dělá ze soudu pouze tiskovou konferenci. Prý se zajímá pouze o to, jak je prezentován v médiích. Kočí i Škárku označil za "pučisty".

Škárka před soudem také uvedl, že se cítí nevinný. Prý je ale ochoten nést určitou odpovědnost za svůj postup při nahlašování údajného uplácení. Podle něho situace, kdy proti němu stála největší bezpečnostní agentura v zemi ABL a tehdejší ministr vnitra Radek John, nebyla jednoduchá. "Připadá mi, že nahlášení úplatku je v tomto případě trestáno," podotkl.

"Po vyhodnocení všech důkazů mám rozhodně za to, že v dané věci, kdy projednáváme trestnou činnost poslanců Parlamentu České republiky, došlo k tomu, že tato trestná činnost byla prokázána," prohlásila při dnešní závěrečné řeči Vrbová. Oba muži by podle ní měli dostat, i vzhledem ke své dosavadní bezúhonnosti, "výchovné tresty". Státní zástupkyně zároveň navrhla, aby státu propadly zajištěné peníze, tedy 670.000 korun. Muži vinu popírají. Jejich advokáti navrhli, aby je soud zprostil obžaloby.

Úplatkem pro Kočí chtěl Bárta podle obžaloby posílit svůj vliv ve straně a požadoval po tehdejší šéfce poslaneckého klubu VV, aby vedla poslance k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Podle Vrbové z důkazů vyplývá, že mezi Kočí a Bártou byly rozpory. Tehdejší ministr dopravy prý po ženě chtěl, aby na poslance působila tak, jak chtěl on, a požadoval, aby v případě názorového střetu stála na jeho straně.

Motivem prý byla snaha o ovládnutí dění ve straně a potlačení demokratických principů rozhodování ve VV. V době předání úplatku, tedy 29. března 2011, prý eskalovalo napětí ve VV a z chování Kočí bylo zřejmé, že se schyluje ke střetu mezi ní a Bártou. Škárkovi dal Bárta údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Ten podle žalobkyně úplatek vzal, chtěl si ho nechat a část použil.

Kočí soudu dříve řekla, že obálku s penězi dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o půl milionu korun od Bárty nemá zájem. Podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

gCfilGMbjS 23.7.2012 06:33

Was taotlly stuck until I read this, now back up and running.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.4 + 13.2) *

Zpět na přehled