Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta obnoví platby stavařům, až se s nimi dohodne na slevách

Bárta obnoví platby stavařům, až se s nimi dohodne na slevách

Bárta obnoví platby stavařům, až se s nimi dohodne na slevách

31.8.2010 10:30, Zdroj: ČTK

Ministr dopravy Vít Bárta chce donutit stavební firmy, které stavějí dálnice a železnice, ke slevám. Ministr stavbařům zarazil přísun peněz a chce jej obnovit, až se s nimi dohodne na slevách. Řekl to dnešní Mladé frontě Dnes (MfD).

"Všechny platby jsou zastavené a nic se neplatí," potvrdil MfD ministr.

Stát podle MfD dluží firmám zhruba 1,2 miliardy korun za faktury po splatnosti od Ředitelství silnic a dálnic, další stovky milionů chybí od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). U ní ale ministr peníze zřejmě brzy uvolní. "Ústně jsme se dohodli na úsporách od stavbařů ve výši půl miliardy. Teď čekáme, až je potvrdí ještě písemně. Pak můžeme peníze vyplatit," řekl deníku Bárta.

Stavební firmy se tlaku na další úspory při stavbách dálnic brání. Nechtějí prý penále za zpoždění plateb, což je podle už dostatečná sleva.

Částka u neproplacených faktur po dvouměsíční splatnosti už přesahuje dvě miliardy korun a každým dnem narůstá. Na rozdíl od minulých let, kdy stát dlužil kvůli vyschlé kase, je nynější zpoždění zcela záměrné - má vylepšit ministrovu pozici při jednání se stavbaři, píše deník.

Státu se však taková metoda může prodražit. Za každý den zpoždění mohou stavební firmy účtovat penále. "Pokud bychom to dělali, denně bychom měli nárok na nejméně půl milionu korun," řekl MfD šéf Sdružení pro výstavbu silnic Petr Čížek.

Stavbaři to však prý zatím dělat nechtějí. "To je naše sleva státu a náš dárek," řekl Čížek. Podle něj firmy penále nepožadují, protože jsou na takové zpoždění ze strany státu zvyklé. Nevyloučil, že pokud "vyhladovění" bude velké, sáhnou i firmy po právnících a peníze začnou od státu vymáhat.

Podle Bárty mohou firmy skutečně peníze po státu vymáhat. "Pak se budu držet hesla Jana Lucemburského, že kdo zaútočí první, ten bude vyvrácen ze základů," dodal Bárta.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.8 + 19.8) *

Zpět na přehled