Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta má zaplatit Bendovi z ČSSD 100.000 za slova o kmotrech

Bárta má zaplatit Bendovi z ČSSD 100.000 za slova o kmotrech

Bárta má zaplatit Bendovi z ČSSD 100.000 za slova o kmotrech

6.10.2011 17:05, Zdroj: ČTK

Exministr dopravy a předseda poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta má zaplatit šéfovi teplické ČSSD Petru Bendovi 100.000 korun a omluvit se za slova, která pronesl v lednu v Otázkách Václava Moravce (OVM) České televize (ČT). Bárta tehdy Bendu označil za "slavného kmotra" ČSSD, který řídí vedení ústeckého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), podezřelého z krytí nelegální činnosti firem. Podle Bendy šlo o lež. Pražský městský soud dnes jeho žalobě vyhověl. Pravdivost Bártových výroků se podle soudu neprokázala a šlo o "hluboký a vážný" zásah do Bendových osobnostních práv.

Bývalý ministr má omluvu zaslat písemně Bendovi, dále ji má nechat otisknout v denících Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo a Hospodářské noviny. O zveřejnění má také požádat ČT a televizi Nova. Benda se finanční satisfakce a omluvy domáhal i na ministerstvu dopravy, v této části ale soud žalobu zamítl. Rozhodnutí není pravomocné, všichni právní zástupci si ponechali lhůtu na případné odvolání.

Bártův právník Petr Šurka novinářům řekl, že se závěry městského soudu nesouhlasí a že počítá s odvoláním. Bendův právní zástupce Pavel Hrtús byl s rozsudkem ve vztahu k Bártovi spokojen, u zamítavého verdiktu v případě ministerstva dopravy chce počkat na písemné odůvodnění.

Šurka dnes také řekl, že Benda je vysoce aktivní politik a podnikatel, a musí tak snášet vyšší míru kritiky než běžný občan. Žaloba prý výroky jeho klienta překroutila. Označení kmotr podle něho použil jako první Moravec, Bárta prý ani netvrdil, že Benda řídí ŘSD, ale že se mu smějí podřízení, že tomu tak je. Právník také namítal, že slovo kmotr Bárta nepoužil ve smyslu, jaký mu přičítá Benda, tedy jako kriminální a mafiánské autority.

Bárta v OVM uvedl, že z výsledků auditu ministerstva dopravy vyplývá, že někteří manažeři ŘSD kryjí nelegální činnost stavebních firem. Podle jeho tehdejších slov se to týkalo nejvíc Ústeckého kraje, kde prý bylo navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" - podnikatel Patrik Oulický a Benda. Poté podle Bendy tvrzení zopakoval v ČT a Nově a dodal, že "konkrétní manažeři čerpají určité benefity" pocházející z okruhu Bendy a Oulického.

Bártova slova se pak podle žaloby objevila ve většině hromadných sdělovacích prostředků. Exministrovy výroky přitom podle Bendy nejsou pravdivé a zasahují do jeho cti, důstojnosti a dobré pověsti. Měly prý také negativní vliv na jeho obchodní a politickou činnost i soukromý život.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.7 + 46.2) *

Zpět na přehled