Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta chce od Kapsche seznam silnic pro zpoplatnění

Bárta chce od Kapsche seznam silnic pro zpoplatnění

Bárta chce od Kapsche seznam silnic pro zpoplatnění

27.8.2010 09:00, Zdroj: ČTK

Ministr dopravy Vít Bárta chce mít do několika týdnů k dispozici seznam tranzitní dopravou zatížených silnic první třídy, které by bylo možné zpoplatnit. Dodat ho má firma Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál. 
    

Aby mohl Kapsch vybudovat infrastrukturu i na těchto nových úsecích, musí splnit ministrovu podmínku, že stát za rozšíření systému nezaplatí ani korunu. Náklady na zpoplatnění by se tak měly pokrýt z mýtného, které se následně na silnicích vybere, uvedl Radiožurnál. 
    

Ředitel společnosti Kapsch Karel Feix nechtěl po dvouhodinové schůzce s ministrem dopravy jeho požadavky komentovat. Chtěl si je nejprve prostudovat. Další schůzky zástupců Kapsche s ministrem se mají podle ČRo uskutečnit během několika týdnů. 
    

Kromě rozšiřování placených úseků plánuje Bárta podle dřívějších informací také zdražování mýtného. Sazby za využívání dálnic by mohly nákladním autům vzrůst od počátku příštího roku. To se nelíbí silničním dopravcům. Dálniční známky pro osobní vozy zatím ministr zdražovat nechce. 
    

V Česku letos vybrané mýtné minulý čtvrtek překročilo čtyři miliardy korun, stalo se tak zhruba o měsíc dřív než loni. Mýtné od letoška platí i malé nákladní vozy o hmotnosti 3,5 až 12 tun, předtím ho odváděly pouze kamiony nad 12 tun. Feix odhaduje výběry za celý letošní rok na 6,2 miliardy korun, loni samotné kamiony zaplatily 5,5 miliardy. 
    

Zaplacené mýtné není čistým příjmem státu. Za služby spojené s vybíráním platí stát firmě Kapsch ročně 1,4 miliardy korun, letos navíc musí doplatit posledních 200 milionů jako splátku za výstavbu systému. Čistý výnos putuje do Státního fondu dopravní infrastruktury.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.4 + 36.5) *

Zpět na přehled