Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta: Bývalé vedení ČD Cargo podle auditu poškodilo firmu

Bárta: Bývalé vedení ČD Cargo podle auditu poškodilo firmu

Bárta: Bývalé vedení ČD Cargo podle auditu poškodilo firmu

26.7.2010 23:49, Zdroj: ČTK

Bývalé vedení železničního dopravce ČD Cargo poškozovalo firmu přijímáním zakázek, ze kterých plynula ztráta řádově až v desítkách procent z nákladů. S odvoláním na výsledky mimořádného auditu to dnes uvedl ministr dopravy Vít Bárta (VV). Kvůli tomu dnes podá trestní oznámení na bývalého ředitele společnosti Josefa Bazalu. Bazala obvinění odmítl, je přesvědčen, že se firma v době krize chovala správně.

"Auditorská společnost KPMG konstatuje, že v ČD Cargo docházelo k řadě závažných kroků, které poškozovaly ČD Cargo," uvedl Bárta. Podle něj nelze garantovat, že firma skončí letošní hospodaření v zisku. To je prý dáno právě tím, že řadu zakázek si podnik domluvil pod cenou vlastních nákladů. Policie by to proto měla podle ministra prošetřit.

Bárta dnes v České televizi uvedl, že má k dispozici dokumenty o špatném hospodaření společnosti ČD Cargo. Podle něj je důvodné podezření, že Bazala poškodil ČD Cargo vědomě. Ministr televizi zároveň řekl, že na Českých drahách je řada neefektivních věcí, zastavil proto všechna zásadní výběrová řízení.

Konkrétní názvy firem a podrobná čísla nechtěl ministr zveřejnit, neboť by to podle něj mohlo poškodit zájmy České republiky. Bárta rovněž považuje za nutné znovu obměnit vedení firmy, které do Carga jako jediný akcionář dosadila společnost České dráhy. Případný návrat Bazaly ministr důrazně odmítl.

Bazala veškerá obvinění odmítá. Podle něj se běžně část zboží přepravuje za ceny pod celkovými náklady, aby firma nepřišla o významné zákazníky a neprohlubovala ztrátu. Jde například o přepravy kontejnerů nebo automobilů, během krize se prý může podíl podnákladových přeprav vyšplhat až na 60 procent.

"Přepravy se realizují pod úplné vlastní náklady, ale pod variabilní náklady se žádné přepravy nekonají. Jednoznačně jsme jednali správně, každý ekonom tento postup potvrdí," řekl ČTK Bazala. Pokud by ČD Cargo zvýšilo ceny, zákazníci by podle něj přešli k silniční konkurenci a ztráta společnosti by byla větší.

Také Bazala už před několika týdny podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který ho údajně pomlouvá a poškozuje jeho práva. Bývalý ředitel rovněž žádá po auditorské společnosti KPMG omluvu za informace, které unikly z loňského auditu. Podle nich docházelo za Bazaly například k nestandardním nákupům a prodejům vagonů.

ČD Cargo loni hospodařilo se ztrátou před zdaněním 378 milionů korun. Výsledek znamená meziroční propad o 850 milionů korun. Vedení Josefa Bazaly odvolaly mateřské ČD v červnu. Generální ředitel drah Petr Žaluda se stal následně terčem kritiky politiků, neboť své rozhodnutí nekonzultoval ani s tehdejším ministrem dopravy Gustavem Slamečkou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.7 + 21.0) *

Zpět na přehled