Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta by měl odejít z vlády, vzkázala Nečasovi ČSSD

Bárta by měl odejít z vlády, vzkázala Nečasovi ČSSD

Bárta by měl odejít z vlády, vzkázala Nečasovi ČSSD

6.4.2011 14:20, Zdroj: ČTK

Opoziční ČSSD chce, aby se premiér Petr Nečas (ODS) zasadil o odchod ministra dopravy Víta Bárty (VV) z vlády kvůli aféře kolem údajného uplácení místopředsedy a poslance VV Jaroslava Škárky. Podezření týkající se Bárty jsou tak vážná a konkrétní, že je nepřijatelné, aby dále v kabinetu zůstával, řekl novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by pokračovala "destrukce" poslaneckého klubu VV, měla by vláda požádat znovu o důvěru sněmovny, dodal. 
  

Šéf ČSSD připomněl, že sociální demokraté mohou kvůli kauze vyvolat také hlasování o nedůvěře vládě. Svůj postup v této věci ale prý teprve zváží. 
   

 "Člen vlády, který je podezřelý z toho, že uplácel poslance prostřednictvím obálek s hotovostí, by skutečně ve vládě být neměl. Je to v zájmu jakékoliv vlády, která se snaží, nebo by se měla snažit udržet elementární důvěryhodnost z pohledu občanů," řekl Sobotka. 
   

 Poznamenal, že podezření týkající se Bárty jsou konkrétnější než ta, kvůli kterým opustil vládu ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Pokud Nečas uplatní stejný metr, měl by prý odejít i Bárta. Premiér se podle Sobotky nemůže tvářit, že se nic nestalo, pokud chce udržet alespoň nějakou politickou kulturu v zemi. 
    

"Věci veřejné přijely do Poslanecké sněmovny tramvají a slibovaly, že zatočí s korupcí a zlepší vnímání politiky. Výsledkem jejich činnosti je pravý opak, politickou kulturu dostaly až na samé myslitelné dno," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Lidé jako Škárka i Bárta by podle něj měli z politiky okamžitě odejít. 
   

 S ostrou výzvou směrem k vládě přišel i první místopředseda ČSSD Michal Hašek. "Premiér Nečas by si měl přiznat, že jeho projekt krachuje, a požádat parlament o nové vyjádření důvěry či v zájmu země a její kredibility pro občany i zahraniční partnery rezignovat," uvedl. Klišé o nutnosti reforem podle Haška už neobstojí, protože Nečasův tým přišel v posledních dnech o elementární důvěru a nezpochybnitelný mandát. 
    

Zprávu, že Škárka dostává peníze za loajalitu Věcem veřejným, zveřejnil v neděli týdeník Respekt. Částky Škárkovi prý nosili v obálce poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil. Finance měly mimo jiné sloužit jako pojistka jeho mlčení o financování strany. Škárka ze své funkce měl informace o účtech VV, v médiích tvrdil, že někteří sponzoři strany nebyli skuteční. V rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že od září pobíral měsíčně 55.000 korun za loajalitu. Minulý týden prý také dostal 170.000 přímo od Bárty. VV na mimořádném zasedání stranické rady a poslaneckého klubu v úterý večer rozhodly o vyloučení Škárky ze strany i klubu. Další informace o kauže se Škárka chystá zveřejnit dnes mezi 16:00 a 17:00.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.8 + 42.6) *

Zpět na přehled