Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bárta bude manažery odměňovat podle výsledků hospodaření

Bárta bude manažery odměňovat podle výsledků hospodaření

Bárta bude manažery odměňovat podle výsledků hospodaření

2.2.2011 19:58, Zdroj: ČTK

Manažeři státních dopravních společností budou od letošního roku hodnoceni podle nového systému, který zohlední jejich výkonnost. Odměny řídících pracovníků budou záležet na plnění předem dohodnutých závazků, řekl dnes novinářům ministr dopravy Vít Bárta s tím, že základní plat vrcholných manažerů sledované ukazatele výkonnosti neovlivní. Například České dráhy v letošním roce mají navýšit provozní zisk o tři čtvrtiny.

Systém takzvaných klíčových ukazatelů výkonnosti (KPI) je obvyklý v komerční sféře a ministerstvo jej hodlá zavést kvůli transparentnímu odměňování státních manažerů a motivaci státních firem k efektivnímu hospodaření.

"Odměnu nenastavuje individuálně ministr dopravy, ani dozorčí rada, ale jenom tvrdé hmatatelné výsledky," uvedl Bárta. Podle něj bylo v prvním roce projektu nejtěžší stanovit počáteční závazky, které manažeři jednotlivých státních společností mají dodržet. Jejich odměny se v letošním roce zvýší, nebo sníží podle toho, na kolik procent se jim podaří splnit úkoly, které si po konzultaci s ministerstvem předsevzali. Za základ pro výpočet ročních odměn chce ministr použít odměny z roku 2010.

Mezi společnostmi, které dnes prezentovaly své závazky, byly Státní fond dopravní infrastruktury, Ředitelství silnic a dálnic, Správa železniční dopravní cesty, ČD a ČD Cargo. Nejčastěji manažeři společností hodlají šetřit na provozních nákladech a nákladech na zaměstnanost, zvyšovat transparentnost veřejných zakázek a podíl elektronických aukcí při nákupu komodit.

Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy je jedním z nejambicióznějších plánů společnosti zvýšení provozního zisku o 75 procent, dále nárůst počtu cestujících o 1,5 procenta a zvýšení množství nákupů prostřednictvím elektronických aukcí na 30 procent. Zvýšení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek chce Žaluda dosáhnout pomocí prodloužení termínu pro podání nabídek o týden.

Ředitelství silnic a dálnic za nejzásadnější závazky pokládá 45procentní snížení provozních nákladů a desetiprocentní úsporu na platech zaměstnanců. Důležitým prvkem pro urychlení prací soukromých firem při opravách silnic má podle návrhu ŘSD být takzvaný "pronájem staveniště". Stavební společnost si od ředitelství pronajme úsek silnice, na kterém provádí opravy, a bude tak finančně motivována k dokončení zakázky v co nejkratším čase.

Vyhodnocení projektu plánuje ministerstvo příští rok a očekává, že zavedení mechanismů fungujících v komerční sféře přinese vyšší efektivitu státních společností. "Nebudu se stydět za to, že manažeři ministerstva dopravy budou mít nadstandardní odměny," prohlásil Bárta a dodal, že si je ale budou muset zasloužit ekonomickými výsledky.

Změny ve způsobu odměňování státních manažerů navrhoval již v loňském roce tehdejší ministr financí Eduard Janota. Připravil zásady, jak by měla vypadat činnost orgánů společnosti, v nichž má stát majoritu i pravidla pro stanovení výše platů. O změnách měly rozhodovat valné hromady státních podniků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.2 + 41.9) *

Zpět na přehled