Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Bankovky předané v autě byla půjčka, ne úplatek

Bankovky předané v autě byla půjčka, ne úplatek

Bankovky předané v autě byla půjčka, ne úplatek

29.10.2010 14:34, Zdroj: ČTK

Místostarostka Brna-sever Zdeňka Tůmová (ČSSD) odmítla tvrzení, že vzala úplatek. Bankovky, které převzala v autě, prý byly půjčka od jejího známého, podnikatele Davida Lacíka. Přesto dnes požádala o přerušení svého členství v ČSSD, řekl ČTK brněnský stranický šéf Jeroným Tejc. Místostarostku natočila skrytá kamera, jak jí někdo předává v autě do tašky balíček bankovek. "To jsou ty materiály od té střechy, viď?" říká na záznamu Tůmová. Video zveřejnil server Novinky.cz.

Tůmová v prohlášení pro média napsala, že jí Lacík loni 12. listopadu půjčil 100.000 korun. Penězi údajně chtěla přispět na privatizaci bytu svému otci. "Pod vlivem rodinných neshod jsem od toho záměru upustila a vypůjčené peníze jsem koncem ledna 2010 panu Lacíkovi vrátila," uvedla místostarostka. Lacík, který je jednatelem stejnojmenné stavební firmy z Lovčiček na Vyškovsku, dnes záležitost nechtěl komentovat. Ve stručném vyjádření pro ČTK pouze odkázal na svého právního zástupce.

Pražský advokát Libor Buchta dnes ČTK řekl, že dnes byl s Lacíkem podat vysvětlení na protikorupční policii v Brně. Nyní prý nechystají žádné další kroky, ani se nebudou vyjadřovat pro média. "Pro pana Lacíka je tato záležitost nesmírně citlivá, bere to velice vážně a chce, aby jeho vyjádření probíhala pouze oficiální cestou, to znamená pouze ve směru k příslušným orgánům," řekl Buchta.

Tejc prý věří tomu, že Tůmová udělá vše pro to, aby se před veřejností i orgány činnými v trestním řízení očistila. "Aby dokázala, že se to stalo tak, jak ona sama to popisuje," řekl Tejc. Věrohodnost vysvětlení Tůmové nechtěl hodnotit. "Ani já ani nikdo jiný v sociální demokracii není vyšetřovatel. Hlavní úloha bude na polici. Měla by kvalifikovaně říci, zda se jednalo o úplatek nebo ne," uvedl.

Tůmová záležitost označila za tvrdý pokus o její politickou diskreditaci. "Zůstává pouze otázkou, kdo za celou záležitostí stojí, kdo videozáznam v roce 2009 pořídil, z jakého důvodu a proč právě nyní v roce 2010 anonymně poskytnul veřejným médiím," uvedla.

Tvrdí, že podnikatele Lacíka zná pouze jako účastníka společenských aktivit, profesně se prý nestýkali. Pouze ji prý jako místostarostku Brna-sever loni požádal, aby mu pomohla při shromažďování materiálů potřebných ke zřízení soukromé mateřské školy v obci mimo Brno, ve které bydlí.

Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už dříve řekl, že pokud Tůmová nedokáže své jednání v krátkém čase uspokojivě vysvětlit, měla by rezignovat na mandáty v zastupitelstvu Brna i městské části. Tůmová ČTK v textové zprávě napsala, že mandáty si ponechá. "My jako sociální demokracie nemáme vliv na to, zda se mandátu vzdá nebo ne," řekl dnes Tejc. Je pro něj prý podstatné, jak naložila se svým stranictvím a že se bude snažit si své jméno očistit bez vazby na ČSSD.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Robin HOOD 31.10.2010 20:05

já chci také půjčit od toho hodného pána s kamerou :), ale žádnou střechu nemám :)
Chyba je že toto dopustí systém zadávání, ta paní je jen oběť pokušení ale to ji neomlouvá


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.6 + 49.8) *

Zpět na přehled