Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Báň na věži olomoucké radnice ukrývala dokumenty z 60. let

Báň na věži olomoucké radnice ukrývala dokumenty z 60. let

Báň na věži olomoucké radnice ukrývala dokumenty z 60. let

18.10.2018 17:19, Zdroj: ČTK

Olomouc - Stovky fotografií a dokumentů z počátku 60. let minulého století i vzkaz tehdejších pionýrů pro své následovníky žijící v roce 2000 obsahovala báň ve špici věže radnice v Olomouci. Doklady o kulturním a společenském dění v Olomouci byly z báně vyjmuty minulý týden poté, co byla špice radniční věže kvůli plánované rekonstrukci pomocí speciálního jeřábu snesena na zem. "Nalezené dokumenty nyní zpracovávají archiváři," řekl dnes ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

Báň radniční věže byla dobovými dokumenty a předměty naplněna v roce 1962 po dokončení poslední velké rekonstrukce. Doklady o tehdejší době do ní ukryli pracovníci městského národního výboru. "Po otevření báně vyjmul stavbyvedoucí postupně sedm různě velkých kovových pouzder, v nichž byly pečlivě zabaleny a uloženy desítky fotografií, textů či například plakátů. Mezi uloženými odkazy byly i trojrozměrné předměty jako knihy, tehdejší mince, pamětní medaile či odznaky," uvedl Folta.

Při postupném rozbalování obsahu tubusů se podle Folty ukázalo, že pracovníci městského národního výboru od počátku pečlivě dokumentovali veškerou práci na rekonstrukci věže. V pouzdrech jsou fotografie úředníků, kteří projekt připravovali, snímky klempířů, stavebních dělníků či pozlacovačů. Součástí souboru jsou i fotografie ze stavby.

"Kromě toho do tubusů uložili i plakáty tehdy probíhajících kulturních či sportovních akcí, různé propagační materiály, fotografie prvomájových průvodů, ale i nabídky poznávacích zájezdů či různé politické proklamace," uvedl Folta.

Úsměvy na tvářích úředníků, kteří se zúčastnili otevírání báně, vzbudil dopis skupiny olomouckých pionýrů z historického kroužku při Vlastivědné společnosti muzejní. "My žijeme teprve na začátku socialismu a již jsme zažili vypuštění člověka do vesmíru. Vám, kteří žijete v komunismu, bude již samozřejmostí vypuštění člověka na Měsíc. Vyplní se Vám všechny naše sny, které se nám zdají neuskutečnitelnými," vzkázali pionýři z roku 1962 svým následovníkům do roku 2000.

Věz olomoucké radnice, která je vysoká 75 metrů a jejíž základní části pocházejí z počátku 17. století, čeká příští rok důkladná rekonstrukce. "V současnosti probíhá příprava výběrového řízení na tuto veřejnou zakázku. Rekonstrukce věže bude součástí dotačního projektu s názvem Obnova kulturní památky olomoucké radnice," dodal Folta.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.8 + 23.7) *

Zpět na přehled