Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Babiš: Cena vrtulníků z USA se blíží našim představám

Babiš: Cena vrtulníků z USA se blíží našim představám

Babiš: Cena vrtulníků z USA se blíží našim představám

29.5.2019 16:29, Zdroj: ČTK

Brno - Cena vojenských vrtulníků, které české armádě nabízejí Spojené státy, se blíží představám české vlády. Na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Požádal ale ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby americkou stranu požádal o zlepšení platebních podmínek. Podle Babiše není důvod, aby Česko platilo vysokou zálohu. Konkrétní nabídka by měla z USA přijít do poloviny června, uvedl Metnar. Na veletrhu také Babiš podpořil český zbrojní průmysl. Je podle něj škoda, že byl po listopadu 1989 omezen.

Česká republika chce z USA koupit pro armádu 12 vrtulníků. Zvažuje, zda pořídí pouze víceúčelové stroje nebo je doplní také bojovými helikoptérami. Vybírat může z víceúčelových strojů UH-1 Venom a UH-60 Black Hawk a bojového AH-1 Viper. Metnar dnes řekl, že očekává podpis smlouvy do konce roku.

"Co se týká ceny, byl jsem informován, že ta cena se blíží tomu, co bychom si přáli," řekl Babiš. Otázkou jsou podle něj platební podmínky. "Požádal jsem ministra, aby požádal americkou stranu, aby ty platební podmínky vylepšili," uvedl. V platebních podmínkách jsou podle něj určeny zálohy. "Myslím si, že by to bylo potřeba posunout, není důvod platit tak velkou zálohu," dodal Babiš.

Podle něj je potřeba, aby ministerstvo vysvětlovalo, co chce nakoupit. Řekl, že zatímco Slovensko koupilo dopravní Black Hawk, česká armáda je chce s výzbrojí a pancéřováním.

Babiš na veletrhu pochválil českou armádu a vojáky. "Máme být na co hrdi. Naši vojáci jsou skvělí, slyším to všude na světě," řekl premiér. Připomněl, že ministerstvo obrany čekají i další významné tendry, především nákup bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Připomněl, že Československo patřilo mezi zbrojařské velmoci a v minulosti na svém území vyrábělo mnoho unikátních vojenských zbraní a strojů jako například obrněný transportér OT-64. "Kdybychom v tom pokračovali, nemuseli jsme nyní nakupovat v zahraničí," řekl v souvislosti s pořizováním pásových bojových vozidel pěchoty.

Český obranný průmysl Babiš podpořil i při zahájení veletrhu. Podle Metnara je podpora českých zbrojařských firem jednou z priorit ministerstva obrany. Poznamenal, že od loňského roku ministerstvo podepsalo 72 smluv ve větší než 50 milionové hodnotě celkem za 25 miliard korun.

V Brně dnes začala trojice bezpečnostních veletrhů, včetně veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Vystavovat přijelo přes 500 firem z 35 zemí. Z českých firem vystavuje například Česká zbrojovka, Omnipol, Glomex nebo Czechoslovak Group. Babiš společně s Metnarem a dalšími zástupci ministerstva obrany či armády navštívil na veletrhu několik stánků českých výrobců, armády nebo státních podniků.

Své stánky na veletrhu mají i čtyři firmy, které se účastní tendru na bojová vozidla pěchoty (BVP), a to BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS), PSM a Rheinmetall Landsysteme. Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.1 + 37.1) *

Zpět na přehled