Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Audit v LOM odhalil nevýhodné obchody, obrana podá oznámení

Audit v LOM odhalil nevýhodné obchody, obrana podá oznámení

Audit v LOM odhalil nevýhodné obchody, obrana podá oznámení

26.10.2011 19:48, Zdroj: ČTK

Audit v opravnách LOM potvrdil podezření o nevýhodných transakcích. Obrana kvůli nim podává trestní oznámení a v managementu podniku nastanou změny, řekl dnes novinářům ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Obrana chce LOM výrazně restrukturalizovat, s jeho prodejem nyní nepočítá.

Vondra se zároveň hradil proti podezřením, která v souvislosti s auditem v parlamentu pronesl předseda KSČM Vojtěch Filip. Audit byl podle Vondry a generálního sekretáře ministerstva Jana Vylity nutný, protože v podniku hrozilo nebezpečí hospodářských škod.

Trestní oznámení souvisí s nákupy a prodeji, které LOM v poslední době uskutečnil, je však podáváno na neznámého pachatele. Podle závěru auditorů mělo dojít ke škodám v desítkách a možná až stovce milionů korun, uvedl Vylita. Zda se jednalo o záměr či nedbalost, by měla určit až policie.

"O personálních změnách se nyní jedná," prohlásil Vylita. Konkrétnější nyní být nechtěl. Podle informací ČTK by ale rozhodnutí mělo padnout v řádu dnů a změny jsou připravovány ve vrcholném managementu společnosti.

Státem vlastněná společnost LOM pro českou armádu v současnosti především opravuje vrtulníky Mi-171Š. Zajišťuje také výcvik pilotů, těchto služeb v minulých letech využívala i americká armáda a v ČR také cvičili piloti vznikajícího afghánského letectva.

Ministerstvo obrany vypsalo audit urychleně letos v létě poté, co vyšlo najevo, že státní podnik možná nebude mít v říjnu a listopadu na výplaty. Firma ostatně účetní operací o 20 milionů navýšila už hospodářské výsledky za loňský rok, a dostala se tak z červených čísel. Na druhou stranu má firma nakoupené zbytečné zásoby za 150 až 188 milionů korun.

Nyní ministerstvo obrany hodlá LOM zásadním způsobem restrukturalizovat. Firma zřejmě opustí své prostory v pražských Malešicích a bude soustředěna do Kbel, kde je potřebné letiště. Propouštění podle Vylity LOM nyní nečeká.

Vrtulníkové kapacity jsou jedním z výrazných příspěvků ČR společným schopnostem Severoatlantické aliance, zdůraznil dnes Vondra. Obrana by tak chtěla zajistit, aby LOM mohl v budoucnu opravovat původem ruské vrtulníky Mi pro všechny jejich vlastníky z členských zemí NATO. Podle ministra by měl být při prosincové návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze podepsán dodatek ke smlouvě z roku 2007, který to umožní.

Obrana se dnes také ohradila proti nařčení, které ve sněmovně v úterý oznámil komunistický lídr Filip. Vondra podle něj nejméně porušil jednací řád vlády, když kabinet ani neinformoval o auditu v LOM, jehož cena podle KSČM přesáhla deset milionů. Vylita dnes uvedl, že obrana auditorské společnosti KPMG zaplatí i s daní 8,8 milionu korun. Připustil, že ministerstvo vládu o smlouvě chybně neinformovalo. Obrana přímo oslovila dvě auditorské firmy, příslušný úředník předpokládal, že v takovém případě kabinet informován být nemusí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.1 + 34.1) *

Zpět na přehled