Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Audit: Na odboru městského investora chybí kontrola

Audit: Na odboru městského investora chybí kontrola

Audit: Na odboru městského investora chybí kontrola

25.10.2011 08:50, Zdroj: ČTK

Na odboru městského investora (OMI), který má na starosti například výstavbu tunelového komplexu Blanka, jsou závažné nedostatky. Důsledkem toho nekontrolovaně rostou náklady na jednotlivé stavby, prodlužuje se doba dokončení a zvyšuje se rozestavěnost. Vyplývá to z auditu, který posuzoval fungování magistrátního odboru městského investora (OMI). ČTK má k dispozici jeho závěry. Auditem, který vypracovala společnost Deloitte, se budou v úterý zabývat radní hlavního města.

Audit zadal radní Radek Lohynský (ODS), pod kterého OMI spadá. Závěry auditu ale na dotaz ČTK nechtěl komentovat. "Materiál nám potvrdil předpoklad, že v činnosti OMI existují systémové nedostatky. Nechci nyní před úterním jednáním komentovat jednotlivá zjištění, z mého pohledu je velmi důležitý soubor navržených opatření, který bude muset management v čele s ředitelem začít okamžitě implementovat," řekl ČTK Lohynský. Radní chce v úterý navrhnout organizační změnu na OMI, která by měla posílit kontrolu a manažerské vedení jednotlivých projektů.

Na odboru jsou podle auditu závažné nedostatky, které "vyplývají z celkově nestandardizovaného, nekontrolovaného a nedokumentovaného prostředí bez jednotných pravidel a metodiky". Audit hodnotí kontrolu nákladů na jednotlivé investice jako spornou. Pod OMI přitom spadá více než 170 staveb. "Analýza projektů od roku 2008 do roku 2012 odhalila, že celkové náklady jednotlivých staveb nekontrolovaně rostou, a to bez náležitého zdůvodnění a argumentace, proč k tomu dochází," uvádí audit.

Podle auditorů odbor také neplánuje investice ve střednědobém horizontu ale pouze z roku na rok. Přidělenými penězi se často zaplatí pouze staré dluhy. Důsledkem toho je mimo jiné vysoká rozestavěnost, prodlužování doby dokončení a nedostatek peněz na financování staveb.

Auditoři jako vzorek porovnávali 55 projektů. Zjistili u nich, že se průměrně prodloužily o 4,2 roku. U strategických investic, mezi které město řadí například velké dopravní stavby, prodloužení činilo průměrně 5,6 roku. Příčina prodloužení přitom není nijak odůvodněná a zdokumentovaná.

Podle auditu mají některé projekty nedodělky, často ale není stanoven nikdo, kdo by se reklamacemi zabýval. OMI se údajně také nezabývá riziky, která u projektů mohou nastat. Ukázkou toho je, že neexistuje varianta pro to, pokud Praha nedostane na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod peníze z evropských fondů.

OMI v minulých čtyřech letech dostával z městského rozpočtu na investice průměrně 9,1 miliardy korun. Pokud by i příští rok dostal OMI tuto částku, chybělo by mu podle auditu 6,84 miliardy korun. Tyto náklady podle auditu vyplývají se současných rozestavěných projektů.

Shrnutí některých údajů vyplývajících z auditu OMI:

Průměrné prodloužení termínu dokončení stavby u vzorku 55 projektů 4,2 roku
Průměrná výše rozpočtu OMI na kapitálové výdaje (za roky 2008 - 2011) 9,1 mld. Kč
Celkové provozní náklady OMI (mzdy, provoz včetně IT) v roce 2010 231 mil. Kč
Překročení odhadované výše rozpočtu OMI (9,1 mld. Kč) závazky ze současně běžících rozestavěných staveb podle návrhu rozpočtu na rok 2012 (vnitřní dluh) 6,84 mld. Kč
Počet staveb v návrhu rozpočtu na rok 2012 175
z toho nových staveb 59
z toho stávajících staveb 116

Zdroj: Audit OMI

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.0 + 40.2) *

Zpět na přehled