Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 24. 4. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Asociace: Kvůli mzdám řidičů chtějí kraje vlastní dopravní firmy

Asociace: Kvůli mzdám řidičů chtějí kraje vlastní dopravní firmy

Asociace: Kvůli mzdám řidičů chtějí kraje vlastní dopravní firmy

18.5.2017 17:11, Zdroj: ČTK

Plzen- Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat, řekla ČTK jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO). Uvedla to také před starosty na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.

"Mluvíme o tom, založit si vlastní dopravní podnik," řekla ČTK. Jednání jsou na začátku, proto zatím nelze říci, zda bude mít vlastní autobusy a vlastní řidiče. Hlavní motivací jsou ohromné rozdíly v ceně za kilometr v jednotlivých krajích. "Některý kraj má vysoutěženo 24 korun za kilometr a některý za 33 korun. A je jasné, že my musíme kraje řídit efektivně, hospodárně a účelně," uvedla Vildumetzová.

Nařízením vlády se vedení všech krajů podle své předsedkyně dostala "do obrovské pasti" včetně možných trestněprávních postihů. "Protože jsme to (autobusovou dopravu) vysoutěžili podle zákona o veřejných zakázkách a jediným kritériem byla cena a my teď nemůžeme uzavírat dodatek a tu cenu nějak navyšovat," uvedla. Kraje by tak postupovaly v rozporu se zákonem.

Proto řada krajů zvažuje založení vlastního dopravního podniku, aby se do podobné situace už nemohly dostat. Je to úvaha mnoha hejtmanů, řekla. Podle místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v Plzni také vystoupil, ho měly kraje už dávno mít.

Kraje, které ještě nevyhlašovaly veřejnou soutěž na dopravní obslužnost podle nové evropské legislativy, měly cestu jednodušší. "Ale například Ústecký, Jihomoravský a myslím ještě Moravskoslezký, které už soutěžily, a jediným kritériem měly cenu, tak ty tam tuto cestu v žádném případě neměly," uvedla. Pokud v budoucnu vláda opět schválí vyšší minimální mzdu, budou podle šéfky asociace stát před stejným problémem.

Stejně jako Babiš se podivila nad tím, že vláda vstupovala do vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec. "Příště přijde vláda, že se přidá květinářům. Na tom máme kolektivní smlouvy a sociální dialog," podotkla Vildumetzová. Kraje řidiče autobusů nezaměstnávají, ale mají s dopravci smlouvy.

"Není možné, aby vláda rozhodovala o platech řidičů soukromých společností. Potřebujeme peníze pro lidi v sociálních službách v krajích," uvedl Babiš. S navýšením platů řidičů přišel podle něj premiér cíleně před krajskými volbami; šéf státní kasy byl proti.

Vláda podle Vildumetzové schválila nařízení zvyšující mzdy řidičů autobusů, ale kraje nedostaly peníze ani návod, jak to mají udělat. Premiér původně sliboval, že stát peníze krajům dá, a to kompromisně na opravy silnic. Nakonec se dohodla polovina slíbené sumy, tedy 420 milionů korun. "Pokud je dostaneme, tak letos. Ale co bude v dalších letech? Chceme peníze garantovat i v dalších letech," uvedla.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

papilio 19.5.2017 11:14

Na případu mezd řidičů privátních společností vidíme,jak je ošemetný ideologický argument,že jen privátní vlastnictví má v českém kapitalismu místo.To je bolševismus naruby.tehdy se zase znárodňoval každý holič.Kdyby ti Komárkové,Hvˇížďalové..pohledli k Němcům,viděli by taky zemské banky....Politici jsou od přírody nepoučitelní.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.9 + 20.5) *

Zpět na přehled