Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Asociace dřevařů napadla u antimonopolního úřadu lesnické tendry

Asociace dřevařů napadla u antimonopolního úřadu lesnické tendry

Asociace dřevařů napadla u antimonopolního úřadu lesnické tendry

4.11.2010 07:10, Zdroj: ČTK

Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) napadla u antimonopolního úřadu tendry na lesnické práce, které pro příští rok vypsaly Lesy ČR v hodnotě asi 2,6 miliardy korun. Úřad vyzvala, aby tendr zrušil, vydal předběžné opatření a narovnal údajné diskriminační podmínky v oblasti prodeje státního dříví. AČMD to dnes uvedla v tiskové zprávě. Antimonopolní úřad již proti zadávacím řízením Lesů ČR obdržel celkem tři podání. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj se úřad s podáními teprve seznamuje. "Od zadavatele si vyžádáme dokumentaci," řekl Rafaj. Lesy ČR ale jakékoli pochybení odmítají. Podle AČMD jsou v tendrech Lesů ČR zvýhodněny velké těžebně-zpracovatelské firmy oproti pilám, které se nezabývají těžební a pěstební činností. "Vedení Lesů ČR a ministr (zemědělství Ivan) Fuksa se rozhodli šibalsky prodávat státní dříví jen těm, kteří ho kácí a zároveň patří mezi největší firmy v zemi," uvedl prezident AČMD Zdeněk Valný.

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka jsou cílem všech výběrových řízení co nejvýhodnější podmínky pro zadavatele, tedy pro stát. "Předběžné výsledky tendru naznačují, že dosažená tržní cena dříví bude v příštím roce rekordně vysoká. Na tržní ceně dřeva nespatřujeme nic diskriminačního," uvedl mluvčí v tiskové zprávě.

Asociaci vadí sloučení soutěže na nákup služeb se soutěží na prodej dříví. Netransparentní je údajně také způsob prodeje, kdy vlastnické právo dříví přechází ze státu na těžební firmu. AČMD dále vadí snížení počtu územních jednotek z 257 na 108. Redukce počtu územních jednotek a podmínky tendru mají nahrávat právě velkým firmám.

Podle Valného asociace na podmínky tendru pravidelně upozorňovala. Obrátila se i na premiéra Nečase. "Vyhovuje-li vládě, že například drtivou většinu lesních prací i dříví v Jeseníkách ovládne firma ze západních Čech či z Prahy nebo že výsledky tendru přináší riziko ideálního kartelového prostředí, chápu, proč s námi ministr Fuksa ani premiér nejedná," uvedl Valný.

Jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011 se v současné době vyhodnocují. Do soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách se přihlásilo 67 lesnických firem. Hodnota soutěžených prací je asi 2,6 miliardy korun.

Hlavním kritériem pro výběr vítězů má být nabídnutá cena. Vítězné firmy budou v lesích dělat těžbu a pěstební práce. Pokácené a změřené kmeny firmy od podniku za vysoutěženou cenu koupí a dál je budou zpracovávat a prodávat. Minimálně pětinu objemu vytěžené dřevní hmoty budou muset nabídnout na tuzemský veřejný trh se dřevem. Podle týdeníku Ekonom nejúspěšnější firmou v tendrech byla společnost České dřevařské závody, která získala třetinu ze 108 jednotek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.7 + 26.3) *

Zpět na přehled