Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Arriva zajistí v Plzeňským kraji autobusovou dopravu do roku 2030

Arriva zajistí v Plzeňským kraji autobusovou dopravu do roku 2030

Arriva zajistí v Plzeňským kraji autobusovou dopravu do roku 2030

13.3.2019 13:54, Zdroj: ČTK

Plzeň - Dopravní firma Arriva Střední Čechy podepsala dnes smlouvu s Plzeňským krajem na zajištění veškeré regionální autobusové dopravy. Desetiletý kontrakt do roku 2030 má hodnotu zhruba sedm miliard korun. Arriva zajistí dopravu 320 novými autobusy v barvách Plzeňského kraje, řekl ČTK hejtman Josef Bernard (ČSSD). Od června 2020 tak po několika desetiletích vystřídá společnost ČSAD autobusy Plzeň. S tímto největším autobusovým dopravcem na západě Čech jedná Arriva o převzetí řidičů, dep i servisních středisek.

"Do nákupu nových vozidel dáme 1,4 až 1,5 miliardy korun," řekl ČTK Daniel Adamka, generální ředitel Arriva Česká republika, která má nyní v ČR zhruba 2000 autobusů a téměř 3000 řidičů. V Plzeňském kraji už působí na Domažlicku a Rokycansku. Polovina nových vozů bude značky Iveco a druhá buď Mercedes, nebo Man. Podle Adamky mají výrobci blokované kapacity, protože Arriva s nimi jedná už půl roku. "Smlouvy s dodavateli podepíšeme během dvou týdnů," řekl.

V regionu budou od června 2020 jezdit čtyři druhy nových vozů - od dodávek po velkokapacitní patnáctimetrové autobusy. Budou částečně nízkopodlažní, s wi-fi, dvojitými skly, klimatizací, vytápěním, delšími sedačkami s větší roztečí. "Takže ten nejvyšší komfort. Modernější autobus prakticky nelze dostat. A my je dostáváme za cenu, která je vlastně stejná s tou, kterou platíme za současné 18 let staré autobusy," uvedl Bernard. Podle něj dnes kraj platí přes 37 korun za kilometr, Arrivě bude platit 39 Kč/km.

"Cena je zastropovaná," uvedl Bernard. Podle něj v budoucnu určitě poroste, ale jen podle dohodnutého ekonomického modelu, který zahrnuje růst nebo pokles ceny nafty, zvýšení mezd řidičů a inflaci.

Adamka řekl, že dnes má Arriva v Plzeňském kraji 40 řidičů, ale bude jich potřebovat desetinásobek. "Určitě oslovíme stávající řidiče (z ČSAD autobusy), kterým nabídneme novou smlouvu u nás s jistotou práce na deset let. Zahájíme okamžitě náborové kampaně a budeme platit přeškolení z osobního auta na autobus, aby to vyšlo na červen 2020," uvedl.

Arriva má podle smlouvy možnost dát práci také jiným dopravcům v kraji, a to do 30 procent z objemu krajem objednaných kilometrů, který činí pro příští rok 18,2 milionu. "Jsme připraveni jednat se všemi dopravci, že by pro nás jezdili subdodávky," uvedl Adamka. Museli by mít stejné nové vozy, nebo jim je zajistí Arriva.

Do veřejné zakázky, vyhlášené loni v září pro oblasti sever a jih, se přihlásili dva účastníci, Arriva a právě ČSAD autobusy Plzeň a.s., které byly podle kraje vyřazené kvůli nesplnění podmínky zajištění požadované jistiny. V následné elektronické aukci kraj požadoval snížení ceny, na níž Arriva přistoupila. V prvním roce bude cena za kilometr pro oblast jih 39,40 Kč, pro oblast sever 38,70 Kč. Veškeré příjmy z jízdného půjdou Plzeňskému kraji. Dnes se pohybují kolem osmi korun z kilometru, ale tato suma se podle Bernarda zvýší, protože nové autobusy v kraji přilákají do veřejné dopravy více cestujících.

Podle Adamky je to největší zakázka, kterou zatím Arriva Transport v ČR získala. Dopravce už provozuje 500 autobusů ve středních Čechách a dále působí v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.4 + 6.5) *

Zpět na přehled