Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Arriva zajistí v Plzeňském kraji autobusovou dopravu do roku 2030

Arriva zajistí v Plzeňském kraji autobusovou dopravu do roku 2030

Arriva zajistí v Plzeňském kraji autobusovou dopravu do roku 2030

13.3.2019 16:03, Zdroj: ČTK

Plzeň - Dopravní firma Arriva Střední Čechy podepsala dnes smlouvu s Plzeňským krajem na zajištění veškeré regionální autobusové dopravy. Desetiletý kontrakt do roku 2030 má hodnotu zhruba sedm miliard korun. Arriva zajistí dopravu 320 novými autobusy v barvách Plzeňského kraje, řekl ČTK hejtman Josef Bernard (ČSSD). Od června 2020 tak po několika desetiletích vystřídá společnost ČSAD autobusy Plzeň. S tímto největším autobusovým dopravcem na západě Čech jedná Arriva o převzetí řidičů, dep i servisních středisek.

"Do nákupu nových vozidel dáme 1,4 až 1,5 miliardy korun," řekl ČTK Daniel Adamka, generální ředitel Arriva Česká republika, která má nyní v ČR zhruba 2000 autobusů a téměř 3000 řidičů. V Plzeňském kraji už působí na Domažlicku a Rokycansku. Polovina nových vozů bude značky Iveco a druhá buď Mercedes nebo Man. Podle Adamky mají výrobci blokované kapacity, protože Arriva s nimi jedná už půl roku. "Smlouvy s dodavateli podepíšeme během dvou týdnů," řekl.

V regionu budou od června 2020 jezdit čtyři druhy nových vozů - od dodávek po velkokapacitní patnáctimetrové autobusy. Budou částečně nízkopodlažní, s wi-fi, dvojitými skly, klimatizací, vytápěním, delšími sedačkami s větší roztečí. "Modernější autobus prakticky nelze dostat. A my je dostáváme za cenu, která je vlastně stejná s tou, kterou platíme za současné 18 let staré autobusy," uvedl Bernard. Podle něj dnes kraj platí přes 37 korun za kilometr, Arrivě bude platit 39 Kč/km.

"Cena je zastropovaná," uvedl Bernard. Podle něj v budoucnu poroste, ale jen podle dohodnutého ekonomického modelu, který zahrnuje růst nebo pokles ceny nafty, zvýšení mezd řidičů a inflaci.

Adamka řekl, že dnes má Arriva v Plzeňském kraji 40 řidičů, ale bude jich potřebovat desetinásobek. "Oslovíme stávající řidiče (z ČSAD autobusy), kterým nabídneme novou smlouvu u nás s jistotou práce na deset let. Zahájíme okamžitě náborové kampaně a budeme platit přeškolení z osobního auta na autobus, aby to vyšlo na červen 2020," uvedl.

Arriva má podle smlouvy možnost dát práci také jiným dopravcům v kraji, a to do 30 procent z objemu krajem objednaných kilometrů, který činí pro příští rok 18,2 milionu. "Jsme připraveni jednat se všemi dopravci, že by pro nás jezdili subdodávky," uvedl Adamka. Museli by mít stejné nové vozy, nebo jim je zajistí Arriva.

Do veřejné zakázky vyhlášené loni v září pro oblasti sever a jih se přihlásili dva účastníci, Arriva a právě ČSAD autobusy Plzeň a.s., které byly podle kraje vyřazeny, protože nesplnily podmínku zajištění požadované jistiny. V následné elektronické aukci kraj požadoval snížení ceny, na něž Arriva přistoupila. V prvním roce bude cena za kilometr pro oblast jih 39,40 Kč, pro oblast sever 38,70 Kč. Veškeré příjmy z jízdného půjdou kraji. Dnes se pohybují kolem osmi korun z kilometru, ale tato suma se podle Bernarda zvýší, protože nové autobusy v kraji přilákají do veřejné dopravy více cestujících.

ČSAD autobusy podle svého mluvčího Miroslava Slaného v Plzeňském kraji nekončí. Dopravce bude provozovat MHD v Klatovech, Domažlicích, Tachově, Stříbře a Přešticích. Dále bude deset let zajišťovat osmi novými autobusy linku Plzeň - Vejprnice - Tlučná. Dále provozuje linky zvláštní dopravy pro velké výrobní závody a společnosti a zajišťuje náhradní dopravu pro České dráhy při výlukách. Ztráta zakázky pro kraj ale na firmu dopadne negativně. "Nahrazení takového objemu výkonů a tomu odpovídajících příjmů bude náročné a půjde o dlouhodobou složitou mravenčí práci," řekl ředitel podniku Jaroslav Vejprava. ČSAD autobusy se teď podle něj budou účastnit soutěží na autobusové dopravce v sousedních krajích, hlavně v Karlovarském a Středočeském.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.3 + 21.3) *

Zpět na přehled