Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Arriva se proti vyloučení z železničního tendru neodvolá

Arriva se proti vyloučení z železničního tendru neodvolá

Arriva se proti vyloučení z železničního tendru neodvolá

15.3.2013 10:32, Zdroj: ČTK

Praha - Vyloučený účastník soutěže o provozování železniční dopravy mezi Ostravou a Olomoucí přes Krnov společnost Arriva se vzdá možnosti odvolat se k antimonopolnímu úřadu. Žádá ale ministerstvo dopravy, aby zakázku přidělilo druhému uchazeči, soukromé společnosti RegioJet Radima Jančury. V tiskové zprávě to dnes oznámila Arriva. Ministerstvo dopravy ale trvá na tom, že bude muset tendr zrušit.

"Naším hlavním zájmem je skutečná liberalizace železniční dopravy v České republice. Rozhodli jsme se proto nepodnikat už žádné další kroky, které by celý proces nadále neúnosně zdržovaly," uvedl ředitel železniční divize tuzemské Arrivy Jaroslav Richter. Podle něj není důvod celý tendr kvůli vyloučení Arrivy rušit, soutěž prý byla vyhlášená ještě podle starého zákona o veřejných zakázkách, který přidělení zakázky jedinému uchazeči umožňoval.

Ministerstvo dopravy vítá, že Arriva nechce protahovat spor o vyloučení ze soutěže, vzkázal prostřednictvím tiskového mluvčího ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Jeho úřad nyní počká na konec lhůty, kterou má Arriva na odvolání k antimonopolnímu úřadu a poté veřejnou soutěž zruší. Jinou možnost prý zákon neumožňuje. Liberalizace dálkové dopravy na železnici se tím ale nezastaví. Na jejím pokračování má úřad zájem stále, dodal šéf dopravního resortu.

RegioJet postoj Arrivy ocenil. "Je to férový postoj. Pokud má ministerstvo dopravy odvahu a chce skutečnou změnu na dané trase, vyhlásí buď vítěze výběrového řízení, nebo okamžitě vypíše nové. V žádném případě se však nemůže zastavit liberalizace železniční dopravy v Česku," uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Ministerstvo dopravy se rozhodlo nabídku Arrivy vyloučit, protože nesplnila podmínku veřejné soutěže, podle které musí mít každý dopravce ve vedení alespoň dvě odborně způsobilé osoby pro provozování drážní dopravy s příslušným vzděláním. Podle úřadu dopravce doložil odpovídající vzdělání pouze u jednoho člověka, druhá "certifikovaná osoba" podmínky nesplňovala. S tím Arriva nesouhlasí.

Vyloučení Arrivy ze soutěže má podle Richtera jediný důvod, a tím je snaha ministerstva celý tendr zrušit. Podle něj úřad Arrivě dále neumožnil doložit kvalifikaci dalšího zaměstnance.

Výběrové řízení na nového dopravce na trati Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc považuje ministerstvo za pilotní projekt liberalizace české železnice. Nový dopravce vzešlý z výběrového řízení měl podle původních představ úřadu začít s provozem na trati na konci roku 2014. Nabídku proti původním plánům nepodaly například České dráhy, Veolia transport, Leo Express ani nizozemská Abellio vlastněná Nizozemskými dráhami (Nederlandse Spoorwegen).

Zrušení tendru by vyhovovalo Českým drahám, které osobní dopravu na trati nyní zajišťují. Národní dopravce se tendru nezúčastnil, protože do vyhlášení soutěže nedokázal sehnat nová vozidla, která po uchazečích požadovalo ministerstvo dopravy, uvedl dříve deník E15.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.4 + 38.1) *

Zpět na přehled