Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Armádě bude chybět až miliarda korun na opravy letecké techniky

Armádě bude chybět až miliarda korun na opravy letecké techniky

Armádě bude chybět až miliarda korun na opravy letecké techniky

12.11.2012 18:10, Zdroj: ČTK

Praha - Armádě bude v příštím roce chybět asi 600 milionů až miliarda korun na opravy letecké techniky. Nebude tak zřejmě využívat některé dopravní stroje. Mezi "ohroženými" letouny jsou vrtulníky Mi-8 a Mi-17, dopravní letadlo Jak-40 a Challenger, který patří do takzvané vládní letky. Novinářům to dnes řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. V roce 2014 podle něj bude třeba vyřešit technický stav vrtulníků Sokol, které používá letecká záchranná služba.

"V příštím roce se nám sejde několik dílčích termínů k opravám letecké techniky, a jak to vypadá teď, v lepším případě 600 milionů, v horším jednu miliardu jsme v červených číslech," řekl Pavel. "Což znamená zcela jednoznačně, že v příštím roce, ať se nám to líbí nebo ne, některé druhy letecké techniky budeme muset nechat stát na zemi," dodal.

Nutnost oprav se týká ruských dopravních vrtulníků Mi-8 a Mi-17 a dvou druhů dopravních letadel. "Některý z těch čtyř je ohrožený druh. Zcela určitě, protože na všechny nebudou peníze," vysvětlil Pavel. Opravy zatím nepotřebují stíhačky Gripen, transportní letadla CASA a modernizované vrtulníky Mi-171Š.

Podle Pavla bude dalším úkolem armády vyřešit situaci vrtulníků Sokol, které vojenští piloti provozují zejména v rámci letecké záchranné služby v Plzeňském a Karlovarském kraji. "Z deseti kusů máme šest provozuschopných, čtyři čekají na opravu," uvedl náčelník štábu. Na plnohodnotný provoz letecké záchranky vojáci potřebují právě šest vrtulníků.

Polský dodavatel účtuje za generální opravu jednoho stroje asi 100 až 120 milionů korun. "Za stejnou cenu máme generálku dvou Mi-17," řekl Pavel. Generální oprava všech deseti vrtulníků by podle něj armádu stála miliardu až 1,2 miliardy korun. "V roce 2014 a 2015 budeme muset investovat 600 až 700 milionů do generálky šesti kusů nebo hledat nějaké jiné řešení," vysvětlil Pavel. Vojáci podle něj zvažují i variantu vypsání tendru na nákup nových vrtulníků podobné kategorie.

Ministerstvo obrany bude mít v příštím roce rozpočet asi 42 miliard korun. Ve svých plánech reaguje na snižování zdrojového rámce například rušením velitelských stupňů nebo propouštěním. Před neustálým snižováním rozpočtu na obranu varuje i ministr obrany Alexandr Vondra. Podle Pavla armáda dosáhla situace, kdy již nelze dále škrtat, pokud si má zachovat své současné schopnosti a neslevovat ze závazků vůči aliančním partnerům.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.0 + 10.7) *

Zpět na přehled