Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Armáda zruší olomoucké velitelství k 1. říjnu 2013

Armáda zruší olomoucké velitelství k 1. říjnu 2013

Armáda zruší olomoucké velitelství k 1. říjnu 2013

13.11.2012 09:55, Zdroj: ČTK

Praha - Armáda zruší olomoucké velitelství společných sil k 1. říjnu příštího roku. Místo něj v Praze vzniknou dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil, která bude administrativně podporovat generální štáb. Armáda si od kroku slibuje snížení počtu zaměstnanců velitelství a tím i finanční úsporu. V rámci šetření také ozbrojené síly plánují v době míru nemít zcela naplněné kapacity některých útvarů. Místo vojáků někdy využije příslušníků armádních záloh, řekl dnes novinářům náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Nové velitelství pozemních sil má zaměstnávat 50 lidí. Ve štábu vzdušných sil bude pracovat 57 lidí. Administrativní práci budou vykonávat zaměstnanci generálního štábu.

Mluvčí velitelství společných sil Jolana Fedorková dnes ČTK řekla, že na velitelství v Olomouci je nyní zaměstnáno 250 lidí. Naznačila přitom, že se rozhodnutí očekávalo. "Je to jeden ze závěrů Bílé knihy, ten předpoklad tam byl," uvedla Fedorková. Zástupce olomouckého magistrátu informace od armády nepříjemně překvapila. "Celou dobu jsme žili v představě, že bude zrušeno velitelství vzdušných sil a pozemních sil tady zůstane. Toto je špatný žert, budeme dělat vše proto, abychom toto rozhodnutí zvrátili. Znamenalo by to pro město růst nezaměstnanosti, odchod lidí, negativně by to ovlivnilo ekonomiku města a regionu," řekl ČTK náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Od roku 2014 bude obrana také propouštět. Počet generálů se sníží o devět. Vyšších důstojníků bude o 297 méně a nižších důstojníků o 270 méně než nyní, uvedl ředitel sekce plánování sil ministerstva obrany František Mičánek. Armáda se podle něj přiblíží plánovanému poměru důstojníků, praporčíků a mužstva. Důstojníků má nyní více.

Pavel dnes varoval před dalším propouštěním vojáků. Pro správné plnění všech úkolů podle něj armáda potřebuje minimálně 26.500 mužů a žen ve zbrani. Potom bude schopna řešit i souběh více bezpečnostních krizí. "My už je teď nemáme. Už nyní připouštíme, že nejhorší scénář nejsme schopni zajistit," podotkl Pavel.

Armádu do konce letošního roku podle něj opustí zhruba 500 lidí. Někteří půjdou do penze, jiní odcházejí z dalších důvodů. Podle dřívějších informací bude mít armáda v příštím roce 23.681 tabulkových míst pro vojáky, v roce 2014 pak klesne počet míst na 21.782.

Ministerstvo obrany se potýká s rozpočtovými škrty, které vyplývají z vládních úsporných a protikrizových opatření. Úřad by měl v příštím roce hospodařit s výdaji ve výši téměř 42 miliard korun. Armáda by přitom podle některých svých představitelů měla mít rozpočet zhruba o 13 miliard vyšší. Podle Mičánka se čisté výdaje na obranu pohybují kolem 35 miliard korun. Zbylé peníze resort vyplácí například na důchodech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.8 + 23.0) *

Zpět na přehled