Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Armáda zřejmě bude moci používat při cvičeních v ČR rušičky

Armáda zřejmě bude moci používat při cvičeních v ČR rušičky

Armáda zřejmě bude moci používat při cvičeních v ČR rušičky

12.6.2012 11:26, Zdroj: ČTK

Praha - Armáda zřejmě získá pravomoc používat za stanovených podmínek rušičky elektronického signálu při cvičeních v Česku. Předem ale bude muset informovat Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a integrovaný záchranný systém. Počítá s tím novela zákona o ozbrojených silách, kterou dnes jednomyslně doporučil schválit senátní výbor pro obranu. Senát má o novele rozhodnout tento týden.

Rušičky budou moci vojáci používat podle předlohy i v situacích, kdy jsou ohroženy životy a zdraví lidí nebo hrozí velké škody. Také o takovém použití rušiček bude muset armáda informovat ČTÚ, ale následně. Kontrolu nad používáním rušiček bude mít podle novely sněmovní komise pro kontrolu používání odposlechů, upozornil senátor Tomáš Kladívko (ODS).

Rušičky potřebují pro svou ochranu jednotky, které vyjíždějí do zahraničních misí, tvrdí předkladatelé. Na dálku jsou odpalována třeba nástražná výbušná zařízení.

Novela má také zjednodušit vysílání vojenských letadel s humanitární pomocí. Pravomoc by mělo podle novely ministerstvo obrany, nerozhodovala by už vláda. Kabinet si od změny slibuje zrychlení poskytování pomoci postiženým zemím.

K přepravě humanitární pomoci jsou využívána vojenská dopravní letadla. Žádost o jejich vyslání může podat ministr zahraničních věcí či ministr vnitra. Konečné rozhodnutí, zda letadla z volných kapacit armády použít, nebo ne, by učinil podle předlohy ministr obrany.  

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.1 + 1.1) *

Zpět na přehled