Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Armáda zmodernizuje 33 houfnic Dana, nakoupí 17 nových

Armáda zmodernizuje 33 houfnic Dana, nakoupí 17 nových

Armáda zmodernizuje 33 houfnic Dana, nakoupí 17 nových

10.7.2017 20:37, Zdroj: ČTK

Praha - Armáda do roku 2020 zmodernizuje 33 samohybných houfnic Dana a nakoupí 17 nových děl. Novinářům to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který dnes se záměrem seznámil vládu. Zastaralá děla by měla pro českou armádu zmodernizovat kopřivnická firma Tatra Trucks za asi 1,27 miliardy korun bez DPH. Podle dřívějších informací ministerstva obrany by smlouva mohla být podepsána v září.

Samohybná kanonová houfnice 152 mm ShKH vz. 77 Dana byla vyvinuta již v 70. letech, jde proto o zastaralý bojový prostředek s krátkým dostřelem či zastaralým řídicím systémem palby. O nutnosti výměny či modernizace se mluví již několik let.

Ministerstvo obrany určitý čas uvažovalo o nákupu 50 nových děl, která by měla shodnou ráži, a tedy i munici se spojenci z NATO. "Pokud bychom pořídili všechna děla v počtu zhruba 50 kusů ve standardech NATO, tak jsme ve financích někde kolem deseti miliard. To je skutečně velká částka," řekl Stropnický. Navíc by podle něj přechod na jiný typ houfnic znamenal nutnost odepsání munice v hodnotě zhruba 3,6 miliardy korun.

Proto se podle něj ministerstvo rozhodlo pro kompromisní řešení, kdy nakoupí 17 nových děl a 33 jich nechá modernizovat. "Znamená to také práci pro nás zbrojní průmysl," podotkl. Houfnice Dana jsou zabudovány na podvozku nákladního automobilu Tatra 815. "Na základě kvalifikovaného odborného posouzení a marketingového průzkumu, v rámci kterého byly osloveny domácí společnosti, bude veřejná zakázka zadána společnosti Tatra Trucks," uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Výběr zdůvodnilo tím, že tato firma vyrábí podvozky děl a je jediná na českém trhu, která je "schopna provést modernizaci v požadované kvalitě" podle potřeb české armády.

Děla jsou ve výzbroji 13. dělostřeleckého pluku Jince. První zmodernizovanou houfnici by měli vojáci dostat příští rok, poslední v listopadu 2020. Stroje by měly být zásadně upraveny, budou například dovybaveny navigačním systémem, dostanou nový motor, poloautomatizovaný systém řazení nebo novou kabinu s balistickou ochranou. Získají také radiostanice Harris, nový navigační systém nebo granátomet kouřových granátů. "Mimo jiné se tak zvýší bezpečnost osádky, dostřel munice a zrychlí se plnění palebných úkolů," uvedlo ministerstvo.

Soutěž na dodávku nových houfnic by podle Stropnického měla být dokončena do roku 2020.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.2 + 0.6) *

Zpět na přehled