Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Armáda předá příští rok řízení vojenských letů civilistům

Armáda předá příští rok řízení vojenských letů civilistům

Armáda předá příští rok řízení vojenských letů civilistům

9.3.2012 16:00, Zdroj: ČTK

Armáda předá příští rok řízení vojenského letového provozu civilistům, uvedl dnes server E15.cz. Chce tak ušetřit desítky milionů korun ročně za vlastní systém. Vojenských letů se ujme státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP). Ministerstva obrany a dopravy už podepsala příslušnou dohodu.

"Vzdáváme se řízení oblastního vojenského provozu a předáváme ho civilnímu řízení. Věříme, že to pro nás bude levnější a efektivnější,“ potvrdil serveru zmocněnec ministerstva obrany Vladimír Ficenec. Bezpečnost České republiky by to ohrozit nemělo. "Na krizové situace bude armáda nadále používat své prostředky bojového řízení,“ doplnil.

Podle ŘLP má naopak spojení obou složek zvýšit bezpečnost v českém vzdušném prostoru, kde zatím řízení letového provozu pro vojenské a civilní účely funguje odděleně. "Zkrátíme komunikační řetězec, a tím snížíme riziko možné lidské chyby,“ řekl E15.cz ředitel pro plánování a rozvoj ŘLP Petr Fajtl.

Armádní stroje řídí z letiště v Ruzyni Vojenské oblastní středisko letových provozních služeb (MACC), jehož provoz stojí ročně až 40 milionů korun. Kvůli sloučení řízení vojenských a civilních letů bude středisko MACC zrušeno. Vojenští dispečeři prý však o práci nepřijdou. Alespoň částečně by se měli uplatnit na řídících věžích vojenských letišť.

Spojení by mělo přinést i další jednorázovou úsporu v řádech stovek milionů korun. Armáda totiž nebude muset investovat do obnovy svého systému ATS.

Přechod na sledování obou provozů najednou by neměl způsobit problémy, míní ŘLP. Vojenských cvičných letů jsou totiž ročně asi jen3000, kdežto civilních přeletů přes Českou republiku se loni uskutečnilo více než 700.000, píše E15.cz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.7 + 6.5) *

Zpět na přehled