Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Armáda koupila bez soutěže tři sanitky Iveco za 100 mil.Kč

Armáda koupila bez soutěže tři sanitky Iveco za 100 mil.Kč

Armáda koupila bez soutěže tři sanitky Iveco za 100 mil.Kč

20.9.2010 16:08, Zdroj: ČTK

Podle dnešních Hospodářských novin (HN) koupilo ministerstvo obrany za bývalého ministra Martina Bartáka bez soutěže tři obrněné sanitky Iveco za zhruba 100 milionů korun. Vozidla mají co nejdříve putovat k jednotkám v Afghánistánu. Podobně jako u předešlých zakázek na vozidla Iveco, ani sanitky nekupovala armáda přímo od italského výrobce, ale od tuzemské společnosti Praga-Export, píšou noviny. 
    

Současný ministr obrany Alexandr Vondra nechal po svém nástupu do funkce prověřit všechny pochybné armádní nákupy. Mezi nimi i kontrakt na obrněné sanitky. "Je těžké rušit už podepsanou smlouvu, navíc v případě sanitek jde o materiál, který vojáci v Afghánistánu opravdu potřebují," řekl dnes ČTK mluvčí ministra obrany Jan Pejšek. 
    

Vondra trvá na svém dřívějším prohlášení, že do budoucna je nutné maximum nákupů realizovat cestou otevřených výběrových řízení a připravit změnu legislativy tak, aby se co nejvíce omezily obchody cestou prostředníků, dodal Pejšek. 
    

Přes Pragu-Export proběhla i dosud nejpochybnější zakázka na 90 kusů obrněnců Iveco za 3,6 miliardy Kč. Česko za tyto stroje zaplatilo mnohem více než třeba Rakousko. Soutěž se nekonala, protože Česko chtělo nakupovat obrněnce společně se Slováky. Slovensko ale nakonec couvlo a tamní policie otevřeně mluví o podezřeních, že při celé akci byl porušen zákon. 
    

"Je logické, že armáda chce mít v Afghánistánu stejný typ techniky, jakou tam již používá," řekl HN šéf společnosti Praha-Export Petr Ptáček. Na dodávkách ivec si firma podle něj vydělá zhruba osm až deset procent z ceny zakázky. Podle mluvčího ministerstva Pejška je cena vozidel Iveco výrazně nižší než cena sanitních vozidel od jiných výrobců. 
    

Podle HN podepsalo ministerstvo kontrakt dva týdny před volbami a spěch vysvětluje tím, že armáda chce sanitky v Afghánistánu nasadit co nejdříve. "Kvůli Afghánistánu potřebujeme, aby dodávky vozidel proběhly ještě během letošního roku," řekl novinám Pejšek. 
    

Ve skutečnosti se však nákup sanitek podle HN připravoval již na podzim 2008. Tehdy ale ministerstvo vybíralo mezi úplně jinými stroji, favority byly sanitky německého Mercedesu a švýcarského Mowagu. Celkově resort plánoval pořídit čtyři vozidla, přičemž cena mohla dosáhnout až 200 milionů korun. Z původního nákupu nakonec kvůli nedostatku financí sešlo, píšou HN.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.0 + 39.2) *

Zpět na přehled