Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Aplikace pro obyvatele a návštěvníky Prahy čekají rozšíření

Aplikace pro obyvatele a návštěvníky Prahy čekají rozšíření

Aplikace pro obyvatele a návštěvníky Prahy čekají rozšíření

10.4.2019 15:27, Zdroj: ČTK

Praha - Firma Operátor ICT (OICT), jejímž vlastníkem je Praha, plánuje rozšiřovat aplikace, které provozuje. Týká se to aplikace a karty lítačka, u které by mělo být od poloviny roku pro držitele dlouhodobých kuponů možné prokazovat se ve veřejné dopravě s pomocí mobilu. Časem by mohla fungovat kromě Prahy a jejího okolí i v Libereckém kraji. Společnost chce rozšířit také funkce aplikace Moje Praha a připravuje spuštění turistické karty, která by mohla do pilotního provozu vstoupit v příštím roce. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel OICT Michal Fišer. Lítačku vydává město od března 2016 a nahradila problematickou kartu opencard.

Aplikace lítačky by podle Fišera měla postupně zahrnout všechny služby spojené s dopravou, jako je odbavovací systém, navigace či parkování. Ředitel vysvětlil, že je potřeba rozlišovat fyzickou kartu lítačka jako jeden z prostředků odbavování cestujících, a pak celý systém s aplikací. Ten nyní umožňuje se v dopravních prostředcích Prahy a Středočeského kraje prokázat kromě lítačky také bezkontaktní platební kartou.

Od poloviny letošního roku se cestující s ročním či jiným časovým kuponem bude moci prokázat mobilem s aplikací. Podle Fišera nyní systém využívají tři miliony lidí a v plánu je další rozšiřování. "V tuhle chvíli se aktivně bavíme s Libereckým krajem," uvedl. Vedení Prahy by brzy mělo schvalovat memorandum s krajem o budoucí spolupráci. "Lidé budou schopni cestovat s jednou aplikací zase po větší části republiky," doplnil ředitel.

Další aplikací, kterou OICT provozuje, je Moje Praha. Má sloužit ke kompletnímu informování Pražanů o dění v metropoli a časem také k možnosti některé věci s úřady přímo vyřídit. Do této aplikace by se v nejbližší době měl integrovat projekt zmente.to, který umožňuje Pražanům hlásit online stížnosti a podněty na problémy v ulicích. Nyní jej spravuje magistrát.

Dalším rozšířením má být zavedení karty a aplikace pro turisty, kterou OICT připravuje delší dobu, ale nové vedení Prahy si vyžádalo její úpravy. Návštěvníci metropole ji budou moci využívat jako jízdenku MHD nebo s ní budou moci navštěvovat památky a kulturní akce. Nově bude propojena se systémem lítačky, což bude podle Fišera prakticky znamenat snížení nákladů ze zhruba 24 milionů korun na polovinu. Zároveň to však přineslo zdržení - původně měla karta začít fungovat od letošního dubna, nyní je zkušební zahájení provozu v plánu na začátek příštího roku. V Praze nyní fungují pouze turistické karty, které vlastní soukromé firmy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.6 + 7.4) *

Zpět na přehled