Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolnímu úřadu roste v oblasti veřejných zakázek agenda

Antimonopolnímu úřadu roste v oblasti veřejných zakázek agenda

Antimonopolnímu úřadu roste v oblasti veřejných zakázek agenda

25.10.2010 14:53, Zdroj: ČTK

Antimonopolnímu úřadu roste v oblasti veřejných zakázek agenda. Loni vydal 508 rozhodnutí, letos k druhé polovině října téměř 400. Za poslední dva roky se téměř zdvojnásobil počet podaných podnětů. Vyplývá to ze statistik, které dnes ÚOHS zveřejnil na odborné konferenci o veřejných zakázkách
    

V roce 2008 ÚOHS obdržel 296 podnětů, letos do poloviny října 426. Roste i počet návrhů, na jejichž základě je automaticky zahajováno správní řízení. V roce 2008 jich bylo 154, letos jich je už 281. Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje je práce úřadu přímo spojená s krizí. "Čím je méně zakázek, tím máme více stížností a podání. Každá firma se snaží získat zakázku a obrací se na nás," řekl ČTK Rafaj. V jedné soutěži se podle něj na ÚOHS obrátilo dokonce pět firem, z šesti účastníků tendru. Jedinou výjimkou byl vítěz. "Podobně se to děje u většiny zakázek," uvedl Rafaj. 
    

ÚOHS na situaci reaguje přesouváním svých pracovníků. Ani to ale nestačí. Úřadu se v některých případech nedaří dodržovat lhůty stanovené správním řádem. Redukuje proto počet správních řízení, které zahájí z vlastního podnětu. Loni jich bylo 99, letos zatím pouze 54. 
    

"Chceme zredukovat řízení zahájená z vlastního podnětu, nezbývají nám síly na vlastní kontrolní činnost," uvedl na konferenci místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký. 
    

Lhůty jsou velkým problémem instituce, která nad zadáváním veřejných zakázek dohlíží. Jejich dodržování a snižování počtu dní, kdy se ÚOHS případem zabývá, patří proto k prioritám ÚOHS. Za dlouhá řízení byl antimonopolní úřad v minulosti také několikrát kritizován. 
    

Loni byla průměrná doba, po kterou ÚOHS řízení vedl, 2,5 měsíce, letos se snížila na 2,3 měsíce. "Toto snížení je neustále málo. Chtěl bych dosáhnout cíle, kdy řádně naplníme správní řád a tato doba se dostane na úroveň dvou měsíců," řekl Rudolecký. 
    

Na sekci veřejných zakázek budou od listopadu převedeni další dva noví zaměstnanci. Přesto se jich správními řízeními a podněty zabývá pouze něco přes 20. Pro srovnání, na Slovensku na celou oblast dohlíží zvláštní více než stočlenný úřad. Jeden zaměstnanec ÚOHS za měsíc průměrně vyřeší dvě správní řízení, 1,5 podnětu a odpoví na 2,5 dotazu. 
   

 "Čísla jsou až nehorázná, nestíháme odpovídat na dotazy. Budeme akcentovat dotazy, které mají metodický význam," uvedl směrem k zadavatelům Rudolecký. Úřad také nebude zkoumat kompletní dokumentaci k zakázkám, na které dostane podnět. Vyjádří se pouze k tomu, na co stěžovatel přímo poukáže. 
   

 Rizikem do budoucna jsou pro ÚOHS také některé navrhované legislativní změny, například snížení limitu pro zakázky malého rozsahu. ÚOHS by pak musel posuzovat daleko větší počet případů. Navrhováno je také posuzování efektivity a ekonomičnosti zadávaných veřejných zakázek ze strany ÚOHS. "Jednalo by se o obrovský nárůst, potom nepotřebujeme dva lidi, ale 20," uvedl Rudolecký.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.7 + 48.4) *

Zpět na přehled