Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad vládě navrhl změny v zákoně o ochraně soutěže

Antimonopolní úřad vládě navrhl změny v zákoně o ochraně soutěže

Antimonopolní úřad vládě navrhl změny v zákoně o ochraně soutěže

24.11.2015 10:21, Zdroj: ČTK

Brno - Vláda počátkem prosince projedná návrh změn v zákoně o ochraně hospodářské soutěže. Novela má Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mimo jiné otevřít cestu ke spolupráci s antimonopolními úřady v zahraničí. Předlohu do vlády předkládá právě ÚOHS, kabinet by se jí měl zabývat 2. prosince.

Novela má také sjednotit terminologii s novým občanským zákoníkem a upřesnit pořádkové a procesní delikty, vyplývá z informací, které ČTK poskytl ÚOHS.

"Významnou část novely tvoří úprava paragrafu, který se týká protisoutěžního jednání orgánů veřejné správy," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Předloha má podle něj obsahovat demonstrativní výčet skutkových podstat a lépe vymezit kompetence ÚOHS.

ÚOHS může už delší dobu pokutovat například města za porušení soutěžních pravidel. Řízení vede pouze s Bílinou kvůli vyhlášce regulující hazard ve městě.

Do zákona se mají nyní dostat vyšetřovací oprávnění ÚOHS nebo procedura narovnání. V těchto případech mohou firmy, které se přiznají k porušení zákona, počítat se snížením pokuty. Novela zákona má zajistit také lepší regulaci přístupu účastníků řízení do spisu.

"ÚOHS by měl také získat možnost uzavírat mezinárodní smlouvy o spolupráci s partnerskými soutěžními úřady v zahraničí," uvedl Rafaj. Se zahraničními úřady si chce ten český vyměňovat citlivé informace například o kartelech. První dohodu chce uzavřít se svým slovenským protějškem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.7 + 0.2) *

Zpět na přehled