Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad tvrdí, že je efektivnější než v minulosti

Antimonopolní úřad tvrdí, že je efektivnější než v minulosti

Antimonopolní úřad tvrdí, že je efektivnější než v minulosti

28.4.2015 14:21, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tvrdí, že v posledních letech, kdy jej vede Petr Rafaj, je efektivnější než v minulosti. Firmy už za kartely oproti dřívějšku sankce platí, naopak některé stomilionové pokuty z doby, kdy úřad vedli Rafajovi předchůdci Martin Pecina nebo ještě Josef Bednář vyzněly do ztracena. Vyplývá to z informací, které dal ÚOHS na svůj web.

Celkově byly loni v oblasti hospodářské soutěže uloženy pokuty v celkové výši 228 milionů korun. "Na rozdíl od minulosti se především daří uložené sankce vybírat," uvedl Rafaj. Přesná čísla o vybraných pokutách ale nezveřejnil. Rafaj aktuálně usiluje o svoje znovuzvolení. V minulých dnech čelil kritice, že je bilance úřadu za poslední roky katastrofální.

Rafaj na ÚOHS působí od července 2009, kdy vystřídal Martina Pecinu, který byl stejně jako on nominován za ČSSD. Před Pecinou vedl úřad lidovec Josef Bednář.

"Vysoké pokuty v minulém desetiletí nejsou statisticky relevantní, jednalo se vždy o jedinou kauzu, která byla následně zrušena soudem a pokuta reálně vybrána nebyla," uvedl Rafaj. Například v roce 2007 sice výše pokut činila téměř jednu miliardu korun, jednalo šlo ale o pokutu za jediný kartel strojírenských firem.

Šestnáct firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini podle ÚOHS od roku 1988 do roku 2004 téměř po celém světě nezákonně spolupracovalo v tendrech. Případ dodnes není vyřešený, soudy vrátily ÚOHS část týkající se uložených pokut.

Zcela do ztracena v minulosti vyzněla snaha ÚOHS sankcionovat domnělý kartel distributorů pohonných hmot nebo stavebních spořitelen, které se začaly vyšetřovat už za lidovce Bednáře.

Rafaj nyní bojuje o svoje znovuzvolení, ministr spravedlnosti Robert Pelikán například činnost ÚOHS za posledních šest let označil za katastrofální. Rafaj argumentuje například tím, že minulém roce bylo v obou stupních vydáno celkem 17 rozhodnutí. Z toho v osmi řízeních padly pokuty za horizontální kartelové dohody, což je v historii ÚOHS údajně rekordní číslo.

Účastníci kartelů stále častěji výměnou za dlouhé soudní spory přiznávají účast v kartelu a proti rozhodnutím ÚOHS se neodvolávají v takové míře jako v minulosti. Úřad jim výměnou za přiznání sankci sníží.

Vláda v pondělí odložila jmenování předsedy ÚOHS. Rafajovu nominaci dnes projednají koaliční strany. Rafaj už dříve řekl, že by ve funkci rád pokračoval dalších šest let. Minulý týden to ČTK potvrdil s tím, že podstatný bude ještě názor prezidenta, který předsedu ÚOHS na návrh vlády jmenuje.

V pondělí Lidové noviny uvedly, že jmenování by právě u Zemana mohlo narazit. S prací Rafaje je prý nespokojen a na místo by rád prosadil Františka Lukla, starostu Kyjova a někdejšího ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.0 + 47.2) *

Zpět na přehled