Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad se začal znovu zabývat systémem výplaty dávek

Antimonopolní úřad se začal znovu zabývat systémem výplaty dávek

Antimonopolní úřad se začal znovu zabývat systémem výplaty dávek

10.5.2012 21:50, Zdroj: ČTK

Brno/Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil nové správní řízení s ministerstvem práce ohledně systému výplaty sociálních dávek. Má pochybnosti o tom, zda ministerstvo postupovalo správně. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad vede řízení i s ministerstvem vnitra. Zabývá se smlouvou na poskytnutí licencí a služeb a dodatky uzavřenými se společností Fujitsu Technology Solutions. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) ČTK řekl, že informace o řízení zatím nedostal. Je přesvědčen o tom, že jeho ministerstvo postupovalo správně.

"Úřad získal pochybnost o tom, zda byla tato veřejná zakázka zadána v zadávacím řízení, jak stanoví zákon," uvedl k řízení Rafaj.

Tendr napadala v minulosti KDU-ČSL, prostřednictvím svého místopředsedy Pavla Bartoška. ÚOHS na základě návrhu strany vedl dvě správní řízení, která nyní zastavil z formálních důvodů. Podle Rafaje politická strana nemůže sama podnikat, není proto oprávněna podávat návrh na zahájení správního řízení.

Drábek ČTK řekl, že zatím nedostal ani informace o tom, jak dopadla řízení předchozí. "V každém případě ministerstvo je připraveno dát maximální součinnost úřadu. Mám za to, že je potřeba prokázat, jakým způsobem jsme postupovali - a já jsem přesvědčen, že jsme postupovali v rámci právních předpisů tak, jak jsme postupovat měli," řekl ministr.

Místopředseda lidovců Bartošek začátkem února uvedl, že v celé záležitosti je řada nejasností. Ministerstvo nevypsalo na dodavatele systému tendr. Připojilo se jen k rámcové smlouvě, kterou mělo s firmou Fujitsu od roku 2008 ministerstvo vnitra. Podle něj tak Drábkův úřad postupovat mohl. Bartošek poukazoval také na to, že subdodavatelem je firma Vítkovice IT Solution, na kterou mají vazby Drábek a jeho námětek Vladimír Šiška. Ministr to opakovaně popřel.

Další řízení vede ÚOHS po návrhu společnosti Student Agency podnikatele Radima Jančury. Jančura v minulosti uvedl, že pokud ÚOHS smlouvu zruší, stát ušetří stamiliony korun. Jeho firma požaduje, aby ÚOHS vydal zákaz plnění smlouvy, což může učinit pouze na návrh některé z firem. V tomto řízení zatím rozhodnutí nevydal. Bude se zabývat otázkou, zda je návrh firmy legitimní.

Správní řízení se týká také společnosti Fujitsu. Součástí rámcové smlouvy mezi ní a ministerstvem vnitra z roku 2008 jsou i dodavatelské firmy, které se na jejím plnění mají podílet. Drábkův úřad v minulosti k tendru uváděl, že pokud nějaké problémy vznikly, je to záležitostí ministerstva vnitra.

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Podle odborářů, opozice, ale i zástupců ODS a Věcí veřejných přechod nebyl dobře připravený. Nový počítačový systém nefungoval a úředníci museli v lednu pracovat přesčas a také o víkendech. Klienti si zas stěžovali na fronty a na to, že peníze přišly později než obvykle.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.1 + 24.7) *

Zpět na přehled