Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad procesně chyboval v kauze stavebního kartelu

Antimonopolní úřad procesně chyboval v kauze stavebního kartelu

Antimonopolní úřad procesně chyboval v kauze stavebního kartelu

30.1.2019 13:41, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost antimonopolního úřadu proti rozsudku, kterým Krajský soud v Brně loni zrušil pravomocně uložené pokuty v souhrnné výši 300,7 milionu korun za kartel stavebních firem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se při provádění takzvaných místních šetření dopustil procesních pochybení. Mezi původně pokutovanými firmami byly například společnosti Hochtief, OHL ŽS nebo Strabag.

Podle loňského vyjádření soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause se kartelové jednání firmám nesmí vyplácet a kartelová jednání by zásadně neměla zůstávat nepotrestána. Trest ale musí nastat při respektování procesních pravidel, což se v tomto případě nestalo.

ÚOHS podle Rause vymezil obsah správního řízení na samotném počátku příliš obecně. Zprvu se zabýval třemi zakázkami, pak obsah řízení rozšířil a zaměřil jinam, což vedlo k nezákonnosti přepadových šetření, která konkrétní podezření daná na počátku správního řízení přesahovala, uvedl soudce Raus loni v březnu.

Nejvyšší správní soud vzal při posuzování rozsáhlé kasační stížnosti úřadu v úvahu specifika takzvaných bid riggingových dohod a extrémně složitou pozici úřadu při jejich odhalování. Potvrdil však závěr krajského soudu, že se úřad dopustil procesních pochybení.

"Jelikož [...] stanovení účelu a rozsahu místních šetření nekorespondovalo s předchozím důvodným podezřením úřadu ohledně existence určitého protisoutěžního deliktu a úřad skutečně vyhledával informace, jež neodpovídaly předešlým indiciím o spáchání takového protiprávního jednání, je nutno provedená místní šetření považovat za nezákonná," uvedla v rozsudku předsedkyně senátu Lenka Kaniová.

Důkazy získané při těchto místních šetřeních je proto nutné považovat za nezákonné. Úřad se bude případem dále zabývat. Původně jej uzavřel v roce 2016. Tehdy dospěl k závěru, že celkem 12 společností se dopustilo kartelu, firmy prý koordinovaly svoje nabídky při výběrových řízeních v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Nejvyšší pokutu měla zaplatit společnost Swietelsky stavební s.r.o., ÚOHS jí vyměřil 76 milionů korun. Druhou nejvyšší sankci dostal Hochtief - 65,3 milionu, OHL ŽS 53,5 milionu, Colas CZ měl zaplatit 50,3 milionu, Strabag pět milionů Kč, Lesostavby Třeboň 3,4 milionu, Radouňská vodohospodářská společnost 2,5 milionu, VIDOX s.r.o. 31,5 milionu, DAICH spol. s r.o. 1,4 milionu VIALIT Soběslav 136.000 Kč, AVE CZ odpadové hospodářství 10,8 milionu a KOSTKA JH 144.000 Kč.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.9 + 32.2) *

Zpět na přehled