Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad pozastavil tendr za 4,6 mld. na KIVS

Antimonopolní úřad pozastavil tendr za 4,6 mld. na KIVS

Antimonopolní úřad pozastavil tendr za 4,6 mld. na KIVS

20.2.2013 16:50, Zdroj: ČTK

Brno/Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil tendr ministerstva vnitra na poskytování telekomunikačních služeb na léta 2013 až 2017 za 4,6 miliardy korun. Resort nemůže s vítězi zakázky na takzvanou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS) uzavřít rámcové smlouvy. Brání mu v tom předběžné opatření ÚOHS. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnil ÚOHS. Vnitro navrhuje tendr zrušit a doporučilo vládě, aby umožnila prodloužení stávajících smluv do ukončení nového zadávacího řízení.


Ministerstvo vnitra při vypsání zakázky loni v srpnu uvádělo, že poprvé využije takzvaný dynamický nákupní systém, což znamená, že během čtyřletého období se budou moci o jednotlivé menší zakázky ucházet stále nové firmy, které splní předem stanovená kritéria. Právě v tomto systému ale byly zřejmě chyby.

Vnitro v reakci na opatření ÚOHS předložilo na dnešní jednání vlády návrh na změnu centralizovaného systému nákupu na systém, kdy by jednotlivé úřady poptávaly datové a hlasové služby samostatně. Projednání bodu však bylo do příštího týdne přerušeno, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

"Ministerstvo vnitra tak reagovalo na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který nejprve vydal předběžné opatření, kterým pozastavil celé zadávací řízení pro KIVS v letech 2013 - 2017," uvedl Řepka. Podle něho ale nakonec ÚOHS opatření zmírnil a zakázal uzavřít smlouvu v dynamickém nákupním systému.

"Při prošetřování zakázky získal úřad důvodné podezření, že samotný dynamický zadávací systém obsahuje podstatnou vadu, která by mohla znamenat neregulérnost desítek či stovek zakázek, jež budou přes systém zadány," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj se jedná o zásadní problém, která by mohl znepřístupnit zakázky KIVS pro řadu uchazečů. Rafaj tak obhajuje předběžné opatření, které ÚOHS vydal. Aktuálně platí, že ministerstvo nemůže v dynamickém nákupním systému zavřít smlouvu. ÚOHS se případem zabývá od loňska, na základě podání od společností ha-vel internet s.r.o. a České Radiokomunikace a.s.

Mobilní operátoři, kteří se do tendru přihlásili, budou podle reakcí pro ČTK rozhodnutí antimonopolního úřadu respektovat. Problém ale nechtěli blíže komentovat. "Smlouvy na poskytování služeb v rámci KIVS, jež má nyní státní správa se společností Telefónica uzavřeny, končí v březnu. Doposud jsme nedostali žádné oficiální vyjádření k tomu, jak bude projekt KIVS pokračovat a jak bude zajištěno připojení státních institucí do doby, než zadavatel dokončí soutěž KIVS na další období. Jako jeden ze sedmi dodavatelů KIVS vítáme snahu o co nejtransparentnější nastavení podmínek soutěže do budoucnosti," uvedl mluvčí O2 Hany Farghali.

Ministerstvo se v souvislosti s KIVS potýkalo s problémy už dříve. V prosinci 2010 vyhlásilo zakázku na nové kontrakty na KIVS, smlouvy měly být na 18 měsíců v hodnotě přes 1,6 miliardy korun. Původní kontrakty končily k předloňskému 28. březnu. Kvůli prodlevám úřad uzavřel s dodavateli přechodné prováděcí smlouvy, jimiž se platnost původních postupně prodloužila o rok.

Antimonopolní úřad předloni v červnu zadávací řízení zakázky kvůli porušení zákona zrušil. Vnitro pak vypsalo nový tendr v hodnotě sedmi miliard korun. I tím se měl zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstvo však zakázku v prosinci zrušilo samo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.3 + 1.3) *

Zpět na přehled