Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad dal Lesům ČR za chybný tendr pokutu 300.000 Kč

Antimonopolní úřad dal Lesům ČR za chybný tendr pokutu 300.000 Kč

Antimonopolní úřad dal Lesům ČR za chybný tendr pokutu 300.000 Kč

3.11.2010 07:30, Zdroj: ČTK

Antimonopolní úřad uložil státnímu podniku Lesy ČR pokutu 300.000 korun. Podnik chyboval při výběru dodavatele kancelářského materiálu. Přestože cena zakázky v ročním objemu činila kolem deseti milionů korun, musely mít firmy, které se o tendr ucházely, roční obrat desetinásobně vyšší. To bylo podle ÚOHS diskriminační. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Lesy ČR s dosud nepravomocným rozhodnutím úřadu nesouhlasí a odvolali se proti němu k předsedovi ÚOHS.

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka podnik v dosavadním průběhu správního řízení předložil řadu argumentů svědčících o oprávněnosti jeho dosavadního postupu v zadávacím řízení a při stanovení souvisejících kritérií. "Z toho důvodu je vydané rozhodnutí ÚOHS nečekané. LČR na své dosavadní argumentaci trvají," uvedl mluvčí.

Výše obratu požadovaná po uchazečích podle ÚOHS neodpovídá druhu, rozsahu a složitosti předmětu zakázky. Lesy ČR příslušné kvalifikační kritérium v průběhu řízení zdůvodňovaly zejména skutečností, že požadují dodávky pro svých přibližně 100 organizačních jednotek. Dodavatel tedy musí být schopen během krátké doby dodat významné množství kancelářského materiálu pro více organizačních jednotek najednou.

Podle antimonopolního úřadu je zadavatel oprávněn požadovat po uchazečích údaje o obratu, aby si ověřil jeho ekonomickou sílu a schopnost plnit zakázku. V tomto případě však byla výše minimálního ročního obratu neodůvodněně vysoká. "Takové nastavení minimálního obratu mělo za následek diskriminaci dodavatelů s nižším obratem a je nepřípustné," uvedl Rafaj.

Podle něj Lesy ČR nepřípustně omezily okruh potenciálních uchazečů o zakázku. Zadavateli bylo sice doručeno pět nabídek, nicméně dokumentaci si vyzvedlo 42 zájemců. "Nelze tedy vyloučit, že v případě přiměřeně stanovených kvalifikačních kritérií se mohla soutěž o zakázku odehrát mezi větším počtem účastníků," dodal Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.8 + 6.1) *

Zpět na přehled