Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad dal ČVUT pokutu 40.000 Kč za chybný tendr

Antimonopolní úřad dal ČVUT pokutu 40.000 Kč za chybný tendr

Antimonopolní úřad dal ČVUT pokutu 40.000 Kč za chybný tendr

21.7.2010 09:16, Zdroj: ČTK

Zakázka Českého vysokého učení technického (ČVUT) na dodávku speciálních přístrojů pro výzkum byla vypsána v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to škole uložil pokutu 40.000 korun. ČTK to potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.ČVUT podle své mluvčí Andrey Vondrákové rozhodnutí ÚOHS respektuje, ale bude se proti němu bránit.

ČVUT vypsalo na dodání tří speciálních přístrojů určených k měření fyzikálních vlastností kompaktních těles dvě veřejné zakázky malého rozsahu, jejichž cena v součtu přesahovala 3,7 milionu korun.

ČVUT podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje zakázky protizákonně rozdělilo, čímž se snížila předpokládaná hodnota pod finanční limity stanovené zákonem a nebyl dodržen adekvátní postup výběrového řízení. Mělo to vliv na výběr nejvhodnější nabídky, protože okruh uchazečů byl omezen. Zákon v případě posuzování rozdělení veřejné zakázky vychází ze tří základních hledisek, kterými jsou věcná, časová a místní souvislost. "Všechna tři hlediska byla v tomto případě naplněna," uvedl Rafaj. V jednom dni byly vyhlášeny obě výzvy a osloven byl u obou zadávacích řízení shodný okruh uchazečů schopných vyrobit na zakázku všechny tři poptávané přístroje.

Podle ÚOHS rovněž ČVUT nezvolilo vhodný způsob zveřejnění výzvy k podání nabídek a oslovilo pouze čtyři firmy.

Nákup přístrojů pro ČVUT byl spolufinancován z unijních fondů. Dodavatelem se stala společnost DIGITAL PRO, která jako jediná zaslala své nabídky na základě výzev zveřejněných na internetových stránkách poskytovatele dotace.

ČVUT se podle své mluvčí bude proti rozhodnutí bránit všemi právními prostředky. "Po odborné stránce se nejednalo v žádném případě o úmyslné dělení zakázky," uvedla Vondráková, podle níž časová a místní souvislost zakázek byla dána odsouhlasenými etapami projektu a podmínkami pražského magistrátu. "Navíc se jednalo o opakovaná výběrová řízení, kdy se do prvního i druhého kola přihlásila pouze jedna firma," dodala Vondráková.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.5 + 29.7) *

Zpět na přehled