Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Antimonopolní úřad chce přehodnotit novelu soutěžního zákona

Antimonopolní úřad chce přehodnotit novelu soutěžního zákona

Antimonopolní úřad chce přehodnotit novelu soutěžního zákona

15.8.2011 20:12, Zdroj: ČTK

Antimonopolní úřad chce ještě přehodnotit novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže. Ta měla původně rozšířit jeho pravomoci a dopadnout plošně na všechny velké firmy díky některých paragrafům převzatým z rušeného zákona o významné tržní síle. Podle původního návrhu hrozily významné sankce i podnikům, které nejsou ani dominantem, ani nedosahují převažujícího podílu na trhu. Odborníci i podnikatelé to ale kritizovali. ÚOHS o návrzích chce vést ještě diskuzi. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Změny zákona souvisí se záměrem vlády zrušit stále platný zákon o významné tržní síle. Ten začal platit loni. ÚOHS zatím uzavřel jediné správní řízení a uložil 13 milionovou pokutu Kauflandu. Zákon o významné tržní síle rozšířil pravomoci ÚOHS do oblasti zemědělství a potravinářství, dodavatele má chránit před chováním obchodních řetězců.

Zákon ale má být zrušen a jeho klíčová ustanovení přejít do zákona o ochraně hospodářské soutěže. "Důvod, proč jsme do toho šli, byl diskriminační. Někteří právníci tvrdili, že zákon je omezen pouze na určitý segment trhu a jiných si nevšímá. To jsme chtěli změnit," řekl ČTK Rafaj.

Navrhované změny byly ale přijaty nepříznivě. "Z odborné oblasti se hrne velká kritika. Ozývá se podnikatelská sféra, i když v připomínkovém řízením moc připomínek nebylo. Novelu zákona znovu posoudíme, přizveme i zástupce průmyslníků. Projdeme si v čem by je mohl zákon omezovat," uvedl Rafaj s tím, že ÚOHS text novely ještě přehodnotí. "Měl by to být zákon, který tržní vztahy brání a ne je poškozuje," uvedl Rafaj.

Dodal, že potřeba regulace obchodních vztahů zákonem o významné tržní síle se jednoznačně potvrdila. Kromě pokuty Kauflandu, ÚOHS za více než rok jeho platnosti zahájil dalších pět správních řízení. Mezi šetřenými firmami jsou například společnosti Tesco, Ahold, Globus nebo Lidl.

Nový předpis měl původně rozšířit pravomoci ÚOHS i mimo zemědělství a potravinářství. Vztahovat se měl nově nejen na odběratele, ale i dodavatele, jejichž roční obrat v Česku přesáhne deset miliard korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.4 + 17.0) *

Zpět na přehled